Strona główna Aktualności Konferencja naukowa Kościół wobec rolnictwa ekologicznego

Konferencja naukowa Kościół wobec rolnictwa ekologicznego

W poniedziałek, 21 września br. w Biłgoraju (woj. lubelskie) odbyła się konferencja naukowa pt.: „Kościół wobec rolnictwa ekologicznego” z cyklu ‘Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń’, którą zorganizowała biłgorajska Fundacja “Gaudium et spes” wraz z  Tomaszem Obszańskim przewodniczącym Lubelskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność”. Konferencja została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Konferencja, która odbyła się przy parafii św. Jana Pawła II w Biłgoraju, zgromadziła prelegentów z całej Polski. Konferencja była skierowana do rolników, producentów, uczniów szkół rolniczych i leśnych, a także do wszystkich zainteresowanych tematem.

W konferencji w imieniu Przewodniczącej Związku uczestniczył Grzegorz Cymiński Dyrektor Biura Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność”. Jednym z prelegentów była Pani Hanna Galicz, członek Prezydium Związku, która wygłosiła wykład na temat możliwości rozwoju gospodarstw rodzinnych wobec promowania gospodarstw wielkoobszarowych i przemysłowej produkcji żywności.

Komisarz Wojciechowski nie mógł osobiście uczestniczyć w wydarzeniu jednak przekazał nagranie skierowane do uczestników konferencji.

O nauczaniu Kościoła o ekologii mówił ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz. Temat „Ekologia a aretologia. Podstawy odpowiedzialności ekologicznej” wyjaśnił dr Andrzej Kluczkowski z KUL. Prof. dr hab. Michał Wyrostkiewicz z KUL wygłosił referat pt.: „Rolnictwo a grzech ekologiczny”.

Pan Marek Krysztoforski z Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Radomiu mówił o stanie obecnym rolnictwa ekologicznego w Polsce i na świecie oraz perspektywach rozwoju.

Zasady przyznawania płatności ekologicznej w ramach PROW 2014-2020 przedstawił Jarosław Suski, Główny specjalista Lubelski Oddział Regionalny, Biuro Działań Społecznych i Środowiskowych oraz Płatności Bezpośrednich Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Temat „Gospodarka leśna i jej wpływ na rolnictwo ekologiczne i ochronę środowiska” omówił Piotr Mróz, zastępca dyrektora ds. Ekonomicznych RDLP w Lublinie, zaś o ekologii w produkcji mleka, mięsa wieprzowego czy oleju – dobre praktyki wyjaśniał Tomasz Obszański, przewodniczący Lubelskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność”.

– Dzisiejsza konferencja była poświęcona rolnictwu ekologicznemu, czyli sprowadzała się do takiego wspólnego mianownika: co zrobić, aby tę ziemię, uprawiając, zachować dla przyszłych pokoleń? Na to pytanie dawali nam odpowiedź księża profesorowie m.in.  Tadeusz Guz, Michał Wyrostkiewicz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ale także dawali nam odpowiedź specjaliści, którzy są bezpośrednio związani z produkcją i rolnictwem ekologicznym – podsumował ks. Krystian Bordzań, wikariusz parafii pw. św. Jana Pawła II w Biłgoraju, organizator wydarzenia.

Poprzedni artykułNowym Prezydentem Copa została wybrana Christine Lambert
Następny artykułNSZZ RI „Solidarność” : Piątka dla zwierząt w kształcie uchwalonym przez Sejm jest nie do przyjęcia