Strona główna test BERAS Implementation Konferencja “Modelowe gospodarstwo Beras Implementation” – Częstochowa

Konferencja “Modelowe gospodarstwo Beras Implementation” – Częstochowa

758
0

W dniu 1 września br. w Częstochowie w czasie Ogólnopolskich Jasnogórskich Dożynek odbyła się konferencja na temat „Modelowe gospodarstwo BERAS”. Wzięli w niej udział członkowie NSZZ RI „Solidarność” oraz właściciele gospodarstw ekologicznych.

Konferencję otworzył senator Jerzy Chróścikowski Przewodniczący NSZZRI „Solidarność”. Przybliżył on zgromadzonym w auli słuchaczom ideę projektu Beras Implementation oraz systemu ERA, czyli zrównoważonego rolnictwa.

Następnie Pan Tomasz Obszański zaprezentował swoje gospodarstwo ekologiczne jako gospodarstwo demonstracyjno-szkoleniowe BIC w ramach projektu Beras Implementation na lata 2010 – 2013 realizowanego przez związek NSZZ RI „Solidarność”. Pan Tomasz zachęcał do zapoznania się z projektem unijnym, przyjazdu do Tarnogrodu i obejrzenia gospodarstwa oraz poinformował o systemie ERA prowadzonym w jego gospodarstwie. Prezentacja wywołała dyskusję. Padło wiele pytań na temat działalności gospodarstw ekologicznych, problemów z jakimi się spotykają przy zdobywaniu certyfikatów, a także o rynek zbytu, który uznano za zbyt mały.

W drugiej części spotkania dr Urszula Sołtysiak z SGGW  wygłosiła wykład na temat „Stan i perspektywy rozwoju polskich gospodarstw ekologicznych”. Pani dr Sołtysiak przypomniała co oznacza rolnictwo ekologiczne, że opiera się na systemach naturalnych. Omówiła również zasady ekologicznej produkcji rolnej, przybliżyła słuchaczom zasady przyznawania certyfikatów, które nastręczają właścicielom gospodarstw ekologicznych trudności. Zwróciła również uwagę na zasadność projektu Beras Implementation w Polsce. Nasz kraj ma bardzo dużą linie brzegowa nad Morzem Bałtyckim i choć nasze rolnictwo intensywne nie jest, to jednak potencjalnie dużo zrzuca do Bałtyku. Dlatego tak ważny jest projekt mający na celu ochronę wód naszego wspólnego morza. Pani dr Sołtysiak dużo uwagi poświęciła produkcji zwierzęcej w gospodarstwach ekologicznych i przestrzegania przepisów.

Wykład zakończono wnioskiem, że pomimo wielu utrudnień rolnictwo ekologiczne rozwija się intensywnie, produkcja ekologiczna cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród producentów jak i konsumentów.

Wszyscy uczestnicy konferencji zostali zaproszeni do odwiedzenia stoiska Pana Obszańskiego na Dożynkach Krajowych i zapoznania się z jego produktami. Wszystkim zgromadzonym przekazane zostały materiały informacyjne na temat programu Beras Implementation.


Poprzedni artykułPILNE – pomoc dla spalonego gospodarstwa w Uścimowie
Następny artykułŚrodowisko wiejskie i rolnictwo świętokrzyskie w perspektywie 2014-2020''
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj