Komitet Protestacyjny uważa, że dalsza współpraca środowiska rolniczego z obecną Dyrekcją OT ANR w Szczecinie nie jest i nie będzie w dalszej perspektywie możliwa.
W toku spotkania grupy roboczej ustalono:
I Przetarg ograniczony
1. Agencja odstępuje od przeprowadzenia przetargu na wniosek upoważnionego przez izbę rolniczą członka komisji albo po zgłoszeniu sprzeciwu Izby Rolniczej, w związku z uzasadnionymi wątpliwościami odnośnie osób mających uczestniczyć w przetargu.
2. W przypadku dwukrotnego odwołania przetargu Agencja przeznacza nieruchomość do przetargu ograniczonego na dzierżawę krótkoterminową, nie krótszą niż jeden okres wegetacyjny. Umowa dzierżawy zawarta w tym trybie może być przedłużona na okres przekraczający 3 lata.
II Przetarg ograniczony ofertowy
3. Na uzasadniony względami gospodarczymi wniosek Izby Rolniczej Oddział Terenowy Agencji Nieruchomości Rolnych może przeprowadzić ograniczony przetarg ofert pisemnych na sprzedaż nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w celu utworzenia albo powiększenia gospodarstwa rodzinnego. Tryb ten winien być rozważany w pierwszej kolejności.
4. Wniosek, o którym mowa w pkt. 1, powinien wskazywać w szczególności inne poza ceną i warunkami płatności kryteria oceny oferty takie jak na przykład:
a) Powierzchnia gospodarstwa ,
b) Odległość gospodarstwa od położenia sprzedawanej nieruchomości.
III Prawo odkupu
5. W załączniku do wytycznych stanowiących załącznik do zarządzenia nr 18/12 Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych z dnia 24 lipca 2012 r. w sprawie sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa katalog sytuacji, w których Agencja może wykonywać prawo odkupu rozszerza się o przypadki gdy:
a) Nabyta nieruchomość wykorzystywana jest na inny cel, niż prowadzenie działalności rolniczej,
b) Prowadzona działalność rolnicza na nabytej nieruchomości nie jest wykonywana osobiście przez nabywcę
6. Izba Rolnicza zawiadomi o zasadności skorzystania z prawa odkupu przez Agencję. W terminie 7 dni Agencja zobowiązana jest do udzielenia odpowiedzi i uzasadnienia w przypadku nieskorzystania z prawa odkupu.
IV Sankcje finansowe
7. Wprowadzenie w umowie sprzedaży nieruchomości Zasobu WRSP sankcji finansowych w wysokości 40% ceny sprzedaży za niedotrzymanie przez nabywcę w okresie 10 lat zobowiązania się do
a) Osobistego prowadzenia działalności rolniczej na gruncie nabytym z Zasobu
b) Poinformowania o zamiarze zbycia nabytej nieruchomości, w przypadku gdy Agencji nie przysługuje prawo pierwokupu albo zachodzi przypadek, o którym mowa w art. 4 ust. 4 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego
c) Nieustanawiania bez zgody Agencji hipoteki na gruncie nabytym z Zasobu.
V Zabezpieczenia
8. Stosowanie przy sprzedaży na raty nieruchomości rolnych w trybie przetargu ograniczonego zabezpieczeń jedynie w formie hipoteki oraz weksla In blanco.
Strony oświadczają, że w dalszym ciągu będą dążyć do udoskonalenia regulacji prawnych dotyczących obrotu nieruchomościami rolnymi.
PROTOKÓŁ ROZBIEŻNOŚCI
1. Komisja przetargowa
Propozycja Komitetu Protestacyjnego:
W skład komisji przetargowej wchodzą trzy osoby wskazane przez Izbę Rolniczą, po zasięgnięciu opinii rolniczych związków zawodowych i dwie osoby wskazane przez ANR.
Propozycja Przedstawicieli Ministerstwa:
W skład komisji przetargowej wchodzą przewodniczący oraz dwóch członków wskazanych przez Agencję, a na wniosek Izby Rolniczej, złożony po zasięgnięciu opinii rolniczych związków zawodowych, skład komisji rozszerza się o osoby wskazane przez Izbę Rolniczą, nie więcej jednak niż 50% składu komisji.
2. Prawo odkupu
Propozycja Komitetu Protestacyjnego:
- Komitet proponuje obowiązkowe stosowanie przez ANR prawa odkupu lub pierwokupu w sytuacjach, kiedy ziemia zakupiona w drodze przetargu ograniczonego i pierwszeństwa nabycia, wykorzystywana jest niezgodnie z przeznaczeniem, o czym mówi ustawa.
- Stworzenie funduszu przeznaczonego na odkup nieruchomości wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem.
Zgodnie z ustaleniami z dnia 28 grudnia 2012 roku poczynionymi w trakcie spotkania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Stanisława Kalemby oraz Prezesa ANR Pana Leszka Świętochowskiego z Przedstawicielami Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego, rozmowy na temat pozostałych postulatów Komitetu Protestacyjnego zostaną przeprowadzone w terminie późniejszym uzgodnionym między stronami.