Strona główna Aktualności Komunikat z Posiedzenia Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w dniu 30...

Komunikat z Posiedzenia Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w dniu 30 września 2015 roku

Komunikat z Posiedzenia Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI

W dniu 30 września 2015 roku odbyło się posiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” .

Podczas posiedzenia omówiono bieżącą sytuację w rolnictwie ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji związanej z wystąpieniem klęski suszy. Prezydium przeanalizowało sposób realizacji mechanizmów pomocowych dla rolników dotkniętych klęską suszy, oraz zasad wypłaty zaliczek płatności bezpośrednich za rok  2015 r.

Biorąc pod uwagę wnioski rolników oraz uchwały i stanowiska, spływające z terenu kraju  Prezydium NSZZ RI „Solidarność” podjęło uchwały, domagając się podjęcia następujących działań:

-wydłużenia terminu składania wniosków o pomoc suszową do 30 października 2015 roku, tak aby jak najwięcej rolników mogło skorzystać z pomocy

– uwzględnienia nieuwzględnionych przez komisje  upraw w procesie szacowania szkód przez komisje do spraw szacowania szkód w rolnictwie

– umożliwienia skorzystania z mechanizmów zaliczkowania płatności bezpośrednich dla gospodarstw wytypowanych do kontroli administracyjnej na miejscu

–  podjęcie działań stabilizujących na rynku bydła  i rynku trzody chlewnej, dotkniętych postępującym spadkiem cen, związanym z występowaniem klęski suszy

– podjęcia pilnych działań wspierających producentów mleka , w tym przesunięcia terminu rozpoczęcia spłaty rat za przekroczenie kwot mlecznych na przyszły rok rolnikom dotkniętym klęską suszy

Przeanalizowano sytuację związaną ze sprzedażą ziemi z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa  i ujawnione procedury sprzedaży ziemi z naruszeniem zasad polityki rolnej i wbrew opinii środowiska rolniczego w szczególności spółkom prawa handlowego.

Prezydium NSZZ RI Solidarność podjęło uchwałę, domagając się realizacji Dezyderatu nr 28 Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie czasowego wstrzymania sprzedaży przez Agencję Nieruchomości Rolnych niektórych nieruchomości  rolnych pozostających w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa, uchwalonego w dniu 4 sierpnia 2015 roku.

W przypadku braku podjęcia przez rząd natychmiastowych działań i realizacji naszych postulatów, NSZZ RI „Solidarność” będzie zmuszony do podjęcia dalszych działań statutowych, nie wykluczając protestu rolników.

Poprzedni artykułWrześniowy numer miesięcznika Nasza Ziemia
Następny artykuł"Nasz Dziennik": Grosze za suszę