Strona główna Aktualności Komunikat z posiedzenia Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI ,,Solidarność’’ w dniu 26...

Komunikat z posiedzenia Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI ,,Solidarność’’ w dniu 26 października 2012 roku

W dniu 26 października 2012 roku w siedzibie Związku odbyło się posiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI ,,Solidarność’’. W spotkaniu uczestniczył Stanisław Kalemba, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI ,,Solidarność’’ podniosło m. in. problemy dotyczące aktualnej sytuacji w rolnictwie. Dyskutowano na temat finansowania Wspólnej Polityki Rolnej w perspektywie 2020, strategii ,,Polski 2030. Wyzwania rozwojowe”, która zawiera plany dotyczące polskiego rolnictwa do roku 2030 i według Związku są one nie do przyjęcia, podatku dochodowego, funduszu promocji, ubezpieczeń upraw oraz kredytów klęskowych, prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej, gospodarstw rodzinnych oraz sytuacji KRUS. Minister rolnictwa odniósł się do poruszonych problemów i zapowiedział, że będzie dążył do osiągnięcia minimum średnich realnych płatności bezpośrednich.

Prezydium Rady Krajowej negatywnie ocenia określony przez rząd projekt budżetu państwa  na rok 2013 w sektorze rolnictwa. NSZZ RI ,,Solidarność’’ uważa za skandaliczne brak zapisu o zwiększeniu stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. W projekcie budżetu została podniesiona stawka akcyzy, co w rezultacie podniesie koszty produkcji. Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI ,,Solidarność’’ oczekuje zabezpieczenia środków na pełny zwrot akcyzy dla rolników tak, jak obowiązuje to w krajach Unii Europejskiej.

Prezydium omówiło również przygotowania do akcji protestacyjnej rolników w województwach zachodniopomorskim oraz kujawsko – pomorskim.

Termin posiedzenia Rady Krajowej NSZZ RI ,,Solidarność’’ wyznaczono na 22.11.2012 roku.

Poprzedni artykułRząd o płatnościach bezpośrednich dla rolników
Następny artykułPlany resortu rolnictwa na 2013 rok