Strona główna Aktualności Komunikat z Posiedzenia Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w dniu 15...

Komunikat z Posiedzenia Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w dniu 15 lipca 2014 roku

W dniu 15 lipca 2014 roku w Warszawie odbyło się kolejne posiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność”.

Podczas posiedzenia poruszono aktualna sytuację w rolnictwie także w kontekście tegorocznego sezonu żniwnego, a w szczególności  kwestie związane z ministerialnymi propozycjami kształtu dopłat bezpośrednich na lata 2015-2020 oraz aktualne propozycje dotyczące uregulowania kwestii obrotu ziemią rolną.

NSZZ RI „Solidarność” krytycznie odniósł się do zaproponowanego kształtu dopłat bezpośrednich, podnosząc przede wszystkim konieczność przywrócenia przejściowego wsparcia krajowego w dotychczasowych sektorach (w szczególności przywrócenia UPO oraz tzw. „płatności zwierzęcej”, których zabranie skutkuje tylko w 2014 roku odebraniem rolnikom ok. 1,5 mln zł) i na maksymalnym poziomie dopuszczonym przepisami Unii Europejskiej. Dopiero taka konstrukcja przy odpowiednim wsparciu finansowym dla poszczególnych sektorów (m.in. chmielu, tytoniu, skrobii ziemniaczanej i buraków cukrowych) i po ponownym przeanalizowaniu zaproponowanych wariantów z uwzględnieniem średnich powierzchni gospodarstw w danym województwie może być podstawą do wypracowania rozwiązań realnie wspomagających gospodarstwa rodzinne rolników indywidualnych.

Stanowisko NSZZ RI „Solidarność” w sprawie propozycji dopłat bezpośrednicha na lata 2015-2020 (z dnia 11 lipca 2014 roku)

Prezydium przeanalizowało także kwestie związane z obrotem ziemią, w tym m.in. wniesionego niedawno do Sejmu poselskiego projektu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Omówiło także kwestie związane z mającym się odbyć tego samego dnia kolejnym spotkaniem z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi dotyczącym kwestii obrotu ziemią w tym stanu realizacji uzgodnień podpisanych dnia 11 stycznia 2013 roku, których główne punkty, w szczególności szybkiej nowelizacji przepisów ustawowych w zakresie obrotu ziemią rolną, nie doczekały się jak dotąd realizacji.

Ponadto Prezydium omówiło sprawy związane z prowadzoną przez związek akcją „Lato wiejskich dzieci 2014” tj. organizacji wypoczynku dla dzieci z rodzin rolniczych. Ustalono także termin posiedzenia Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność”. Odbędzie się ona w dniu 6 września 2014 roku w Częstochowie.

Poprzedni artykułUczestnictwo w systemach jakości na nowych zasadach
Następny artykułNSZZ RI "Solidarność" w sprawie propozycji dopłat bezpośrednich na lata 2015-2020