Strona główna Aktualności Komunikat z posiedzenia Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI ,,Solidarność’’ w dniu 10...

Komunikat z posiedzenia Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI ,,Solidarność’’ w dniu 10 maja 2012 roku

741
0

10 maja 2012 roku w siedzibie Związku odbyło się posiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI ,,Solidarność’’. Tematami przewodnimi spotkania były protesty Związkowców wobec podniesienia wieku emerytalnego oraz złożenie wniosku o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP art. 1 i art. 2 Ustawy o składkach na ubezpieczenia zdrowotne rolników za 2012 r. skierowanego do Trybunału Konstytucyjnego.

W trakcie prezydium został wystosowany wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Dotyczy on stwierdzenia niezgodności z Konstytucją RP Ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 r. Związek wnosi o uznanie, iż ustawa nakłada na rolników prowadzących gospodarstwa o powierzchni co najmniej 6 ha przeliczeniowych obowiązek uiszczania składek na ubezpieczenie zdrowotne za 2012 r. już w czasie trwającego roku składkowego, przez co naruszone są zasady wypływające z demokratycznego państwa. Ponadto ustawa wprowadza nierówne i nieuzasadnione zróżnicowane traktowanie rolników w zakresie uiszczania składek na ubezpieczenie zdrowotne polegające na wprowadzeniu regulacji. Regulacja ta zakłada, że za rolników posiadających gospodarstwa rolne o powierzchni mniejszej niż 6 ha przeliczeniowych składki opłacać ma Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Rolnicy posiadający natomiast gospodarstwa o powierzchni co najmniej 6 ha przeliczeniowych, zobowiązani są opłacać składki ubezpieczenia zdrowotnego samodzielnie.

Debatowano nad sytuacją wobec braku reakcji rządu na organizowane manifestacje w sprawie podniesienia wieku emerytalnego. 9 maja br. NSZZ RI ,,Solidarność’’ włączyła się w manifestację budując miasteczko namiotowe pod sejmem. Ustalono, iż punkt kulminacyjny protestu nastąpi 11 maja br.  Jest to dzień, podczas którego odbędzie się głosowanie w kwestii rent i emerytur. Jeśli sejm przegłosuje wydłużenie pracy do 67 lat, NSZZ RI ,,Solidarność’’ podejmie kolejne działania.

Po zakończeniu posiedzenia Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI ,,Solidarność’’ wzięło udział w posiedzeniu Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.

Poprzedni artykułCOPA – COGECA – ,,Łańcuch żywnościowy’’
Następny artykułFotorelacja z manifestacji przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj