Strona główna Aktualności Komunikat w sprawie zbóż

Komunikat w sprawie zbóż

708
0

KOMITETY COPA-COGECA PRZEDSTAWIŁY PROGNOZĘ ZBIORÓW ZBÓŻ, KTÓRA UKAZUJE SPADEK PRODUKCJI I NALEGAJĄ NA UE, ABY ZAPEWNIŁA ZWIĘKSZENIE PRODUKTYWNOŚCI W CELU REALIZACJI ROSNĄCEGO ZAPOTRZEBOWANIA

Komitety Copa-Cogeca przedstawiły w dniu dzisiejszym nową prognozę zbiorów zbóż dla UE, która pokazała 1% spadek w tegorocznych zbiorach. W obliczu rosnącego popytu światowego, napiętej sytuacji na rynku UE i niepewnych warunkach klimatycznych, Komitety Copa-Cogeca nalegają na Komisję Europejską, aby zagwarantowała wzrost produktywności w ramach nowej WPR po roku 2013. Ian Backhouse, Przewodniczący grupy roboczej „Zboża” Komitetów Copa-Cogeca powiedział: „Dane liczbowe na kampanię 2011/12 kształtują się na poziomie 272 milionów ton, co oznacza 1% spadek produkcji w porównaniu z rokiem ubiegłym. Większe spadki wynoszące 3,5% i 4,4% odnotowuje się w UE w produkcji pszenicy i jęczmienia, podczas gdy prognozy dla kukurydzy są dobre (por http://www.copacogeca. eu/img/user/file/CER-GOL-2011-07.pdf ). Jednak biorąc pod uwagę tegoroczną suszę, która dotknęła znaczne obszary UE, szacunki nadal są jedynie orientacyjne. Koszty środków produkcji, szczególnie nawozów, szybują w górę i stawiają producentów w bardzo trudnej sytuacji. Zapasy zbóż sa niskie i spodziewamy się, że sytuacja rynkowa w dalszym ciągu będzie napięta. Zapasy zbóż nadal będą pod presją, a rynek pozostanie niestabilny, zależny od zbiorów w Rosji i na Ukrainie.” Ze względu na napiętą sytuację, niezmierną niestabilność cen oraz wzrost światowego zapotrzebowania na pszenicę przewidywany przez OECD, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca, Pekka Pesonen podkreślił: „Nowa Wspólna Polityka Rolna (WPR) po roku 2013 musi uwzględnić te wszystkie czynniki. Unijne instrumenty zarządzania rynkowego muszą być utrzymane i usprawnione w ramach przyszłej WPR, aby zwiększyć produktywność i zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe. Ponadto, płatności bezpośrednie dla rolników musza zostać utrzymane w przyszłej WPR, aby pomóc rolnikom poradzić sobie z sytuacją niestabilności i niepewnych warunków klimatycznych. Niepokoją nas również proponowane przez Komisję instrumenty dalszego zazieleniania WPR, które zagrażają produktywności, i uważamy, że należy skupić się na zielonym wzroście, a nie na zielonych ograniczeniach.”

Poprzedni artykułKomunikat ARiMR
Następny artykułLokalne grupy działania
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj