Strona główna Aktualności Komunikat w sprawie zazielenienia WPR

Komunikat w sprawie zazielenienia WPR

662
0

KOMITETY COPA-COGECA OPUBLIKOWAŁY OSTATECZNE DANE DOTYCZĄCE ZBIORÓW I OSTRZEGAJĄ PRZED DALSZYM ZAZIELENIANIEM WPR ZE WZGLĘDU NA NAPIĘTĄ SYTUACJĘ RYNKOWĄ

Komitety Copa-Cogeca opublikowały dzisiaj ostateczne szacunki dotyczące zbiorów w UE. Produkcja wzrosła o 1,9% mimo niekorzystnych warunków klimatycznych. Ponieważ według prognoz sytuacja na rynku zbóż w UE pozostanie napięta, Komitety Copa-Cogeca ostrzegają przed planami dalszego zazieleniania Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) i przymusowego odłogowania. Komitety Copa-Cogeca zareagowały po tym, jak grupa robocza „Zboża” oceniła sytuację.

Ian Backhouse, przewodniczący grupy roboczej, powiedział “Oczekujemy, że w tym roku produkcja zbóż w UE będzie wyjątkowo wysoka. Spodziewamy się, że wyniesie ona 280 milionów ton. Jednakże ze względu na niekorzystne warunki klimatyczne mieliśmy trudności z uzyskaniem wiarygodnych danych dotyczących jakości zbiorów. Przewiduje się, że zbiory kukurydzy w UE będą rekordowo wysokie i osiągną 64 miliony ton, czyli będą o 14,7% wyższe niż zbiory ubiegłoroczne (szczegóły http://www.copa-cogeca.eu/img/user/file/CER-GOL-2011-09.pdf). Komitety Copa-Cogeca również obawiają się zwiększenia bezcłowych importów zbóż i bioetanolu z Ukrainy, które nie spełniają unijnych standardów produkcji. Ponadto nie wiadomo, czy Ukraina będzie w stanie wprowadzić podatek wywozowy dla zbóż w ramach aktualnych negocjacji o wolnym handlu pomiędzy UE a Ukrainą, co może zwiększyć wahania rynku”. Dodał “Niektóre z krajów północnych ucierpiały z powodu znacznych opadów w czasie tegorocznych zbiorów. Mimo to, oczekuje się, że unijna produkcja sprosta popytowi na kampanię handlową 2011/2012. Równowaga na rynku jest napięta i najprawdopodobniej zapasy będą niższe pod koniec przyszłego roku. Światowe zapotrzebowanie na zboża jest w dalszym ciągu wysokie i przewiduje się, że zapasy będą spadać. Dlatego też unijni konsumenci zbóż, zarówno do produkcji żywności jak i pasz, potrzebują stabilnych cen i dostaw. Napięta sytuacja podaży będzie miała wpływ nie tylko na producentów zbóż”. Pan Ehlers, przewodniczący grupy konsultacyjnej „Zboża” powiedział „W tej sytuacji europejscy producenci zbóż nie rozumieją dlaczego powinni oni ograniczać potencjał produkcyjny UE poprzez wprowadzanie dalszych instrumentów zazieleniania WPR. Miałoby to znaczny wpływ na rynek zbóż: zwiększyłoby to wahania cen surowców rolnych i bioetanolu. Są to utrudnienia, których UE teraz nie potrzebuje”.

 

Poprzedni artykułBiokomponenty
Następny artykułPodziękowania
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj