Strona główna Aktualności Komunikat w sprawie wieprzowiny

Komunikat w sprawie wieprzowiny

665
0

NA SPOTKANIU WYSOKIEGO SZCZEBLA Z PRZEDSTAWICIELAMI PREZYDENCJI WĘGIERSKIEJ, KOMITETY COPA-COGECA PRZEDSTAWIŁY ŚRODKI NADZWYCZAJNE MAJĄCE NA CELU POPRAWĘ OPŁACALNOŚCI EUROPEJSKIEGO SEKTORA WIEPRZOWINY

Na spotkaniu wysokiego szczebla z prezydencja węgierską, Przewodniczący Cogeca, Paolo Bruni, wezwał do zastosowania środków nadzwyczajnych, aby poprawić opłacalność europejskiego sektora wieprzowiny w perspektywie długoterminowej. Nastąpiło to w odpowiedzi na dyskusję Europejskich Ministrów rolnictwa na temat wniosków poszerzonej grupy konsultacyjnej „Wieprzowina”. Grupa została powołana, aby przyjrzeć się rozwiązaniom mogącym przyczynić sie do poprawy dramatycznej sytuacji w europejskim sektorze wieprzowiny.

Zwracając sie do węgierskiego ministra rolnictwa , Pana Sandora Fazekasa, Pan Bruni powiedział: „Sektor jest pogrążony w kryzysie od trzech lat , po części z powodu wzrostu cen środków produkcji. Biorąc pod uwagę trudną sytuację, zalecamy natychmiastowe i efektywne środki, aby pomóc rolnikom zmierzyć się z ogromną niestabilnością cen na rynkach terminowych, takich jak wartości progowe i pułapu na rynkach finansowych. Ponadto, chcemy wzmocnić pozycję rolników w europejskim łańcuchu żywnościowym, tak aby ich dochody były większe. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest koncentracja dostaw poprzez organizacje producenckie, takie jak spółdzielnie. Sekretarz generalny Copa-Cogeca, Pekka Pesonen, dodał: „Zalecamy również ułatwienie hodowcom dostępu do środków interwencyjnych, takich jak łatwiejsze uzyskanie kredytów. Ponadto, wzywamy do opracowania europejskiego planu białkowego. Zakaz stosowania przetworzonych białek zwierzęcych w odniesieniu do nie-przeżuwaczy powinien być bezzwłocznie zniesiony. Producenci wieprzowiny powinni mieć prawo zrzeszania się w organizacjach producentów, takich jak spółdzielnie, aby redukować koszty produkcji i zwiększać wartość produktów”. Pan Bruni kontynuował: „Europejskie zasady konkurencji powinny również zostać dostosowane, aby umożliwić organizacjom producenckim, takim jak spółdzielnie, powiększanie się i działanie na większą skalę, przyczyniając się tym samym do lepszej równowagi łańcucha dostaw żywności”. Wnioski członków poszerzonej grupy konsultacyjnej również zostały przesłane do analizy Komisji. Pan Bruni w dalszej części spotkania dyskutował z przedstawicielami prezydencji na temat obecnie obowiązujących w UE zasad transportu zwierząt, podkreślając, ze są one najbardziej restrykcyjne i szczegółowe na świecie. Wezwał do właściwego egzekwowania istniejących przepisów, zanim zostaną podjęte nowe inicjatywy ustawodawcze. Komitety Copa-Cogeca również przyjęły z zadowoleniem wnioski Rady na temat Komunikatu Komisji w sprawie zdrowia pszczół, podkreślając jak ważne jest wsparcie ramach WPR, które może pomóc w odwróceniu tendencji spadkowej w sektorze pszczelarstwa i zabezpieczyć produkcję i jakość miodu w UE.

 

Poprzedni artykułWystawa w Senacie RP
Następny artykuł30 lat NSZZ RI "Solidarność"
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj