Strona główna Aktualności Komunikat w sprawie ONW

Komunikat w sprawie ONW

682
0

EUROPEJSCY PRODUCENCI OSTRZEGAJĄ, ŻE HODOWLA ZWIERZĄT GOSPODARSKICH ZOSTANIE WSTRZYMANA W NIEKTÓRYCH OBSZARACH, JEŻELI UE PRZEPROWADZI REWIZJĘ KLASYFIKACJI ONW

Europejscy producenci ostrzegli ministrów rolnictwa w czasie nieformalnego spotkania, które miało dzisiaj miejsce, że hodowla zwierząt gospodarskich zakończy się w wielu obszarach wiejskich, jeżeli UE zrealizuje obecny plan rewizji i zmiany klasyfikacji wsparcia dla obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW) Na spotkaniu ministrów, przewodniczący Copa, Gerd Sonnleitner podkreślił „Hodowla jest szczególnie ważna w ONW, pozwala na zachowanie zatrudnienia oraz gospodarki na europejskich obszarach wiejskich. Jednakże Unia Europejska rozważa obecnie plany zmiany kryteriów klasyfikacji ONW. Jeżeli nowe kryteria wyznaczania ONW zostaną przyjęte, wielu producentów utraci status ONW bez właściwego uzasadnienia.

W konsekwencji produkcja w sektorze hodowli oraz innych może zniknąć w tych regionach UE. Sytuacja taka jest nie do przyjęcia, dlatego nalegamy na Komisję , aby ponownie przemyślała tę strategię”. Dodał: “Ponadto, spotkanie ministrów przypada na czas, kiedy UE jest na skraju kolejnego kryzysu w wyniku suszy. Niektóre państwa członkowskie sa szczególnie dotknięte tym problemem, który powoduje brak pasz dla zwierząt gospodarskich. Dlatego Komitety Copa-Cogeca nalegają na polityków UE, aby z bliska śledzili rozwój sytuacji i zapewnili podjęcie odpowiednich działań, które pozwolą rolnikom na przetrwanie w tej sytuacji. Z zadowoleniem przyjęliśmy niedawne wsparcie Komisarza Ciolosa oraz ministrów w sprawie zaliczek w wysokości 80% dopłat krów mamek oraz płatności bezpośrednich do 16 października, aby pomóc rolnikom, którzy ucierpieli z powodu suszy. Wzywamy do nadzwyczajnego finansowania dla sektora hodowli, aby pomóc mu przetrwać ten trudny okres. Należy przeanalizować dodatkowe instrumenty, aby rozwiązać problem niedostępności pasz”. Przewodniczący Cogeca Paolo Bruni pochwalił decyzję Pana Ciolosa w sprawie powołania grupy roboczej ds. finansowania w sektorze wołowiny, szczególnie problemów ze wzrastającymi kosztami produkcji i spadkiem marż rolników. Przypomniał, że Komiety Copa-Cogeca wzywały do podjęcia takich działań. Podkreślił potrzebę wzmocnienia pozycji rolników europejskich w łańcuchu żywnościowym, aby zapewnić im lepsze dochody z rynku. “Najlepszym sposobem na to jest koncentracja podaży poprzez rozwój organizacji producenckich jakich jak spółdzielnie. Są niezbędne, aby zapewnić konkurencyjność sektora rolno-spożywczego i odgrywają ważną rolę w sektorze hodowli Potrzebne są jednak działania mające na celu zwalczanie nieuczciwych praktyk handlowych oraz zagwarantowanie, że produkty importowane spełniają wysokie unijne wymogi sanitarne, tak aby nie zagrażały standardom unijnym. Podsumowując stwierdził, że kluczowe znaczenie mają aktualne instrumenty zarządzania rynkiem, aby pomóc rolnikom w radzeniu sobie z nowymi wyzwaniami, w szczególności z niestabilnością rynkową”.

Poprzedni artykułOdpowiedź ministra
Następny artykułPomoc dla rolników
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj