Strona główna Aktualności Komunikat w sprawie kryzysu warzyw

Komunikat w sprawie kryzysu warzyw

762
0

KOMITETY COPA-COGECA Z RADOŚCIĄ PRZYJĘŁY INFORMACJĘ O DEBACIE NA TEMAT KRYZYSU WARZYW I OWOCÓW ORAZ WSKAZAŁY INSTRUMENTY, KTÓRE POWINNY ZOSTAĆ  WPROWADZONE

Komitety Copa-Cogeca z radością przyjęły francusko-hiszpańsko-włoską inicjatywę zgłoszoną w czasie dzisiejszego posiedzenia ministrów rolnictwa UE, dotyczącą debaty nad nowymi instrumentami wsparcia dla sektora warzyw i owoców UE. Spółdzielnie i producenci warzyw, brzoskwiń i nektaryn z UE cierpią z powodu jednego z największych kryzysów tego sektora w historii. Stąd też pilna konieczność wprowadzenia nowych instrumentów w celu zapewnienia im opłacalnej przyszłości, powiedzieli Przewodniczący Komitetów Copa-Cogeca podczas posiedzenia wysokiego szczebla z udziałem polskiej prezydencji. Przemawiając w czasie spotkania Przewodniczący Komitetu Copa Gerd Sonnleitner podkreślił, że sytuacje kryzysowe w sektorze warzyw i owoców UE zostały pogłębione przez epidemię e. coli w maju i czerwcu. Zasady UE zawarte we Wspólnej Polityce Rolnej (WPR) dotyczące warzyw i owoców są niewystarczające jeśli chcemy poradzić sobie z kryzysami bez precedensu dotykającymi europejskich rolników i spółdzielni. Należy koniecznie dostosować instrumenty istniejące w ramach Wspólnej Organizacji Rynku (WOR) oraz wprowadzić nowe w celu utrzymania konkurencyjnego i rentownego sektora”. Przewodniczący Komitetu Cogeca Paolo Bruni następnie wymienił instrumenty konieczne do poprawy konkurencyjności sektora oraz do zapewnienia jego opłacalności w przyszłości. Nalegał, że należy przeprowadzić rewizję europejskiego systemu zarządzania kryzysem oraz że trzeba stworzyć mechanizm umożliwiający nam radzenie sobie z poważnymi kryzysami. Należy wzmocnić pozycję organizacji producentów w łańcuchu żywnościowym, aby mogli oni otrzymywać lepsze dochody z rynku. Konieczne jest również stworzenie europejskiego obserwatorium rynku w celu zwiększenia przejrzystości informacji na temat podaży, popytu, ustalania cen i zmian w kosztach produkcji. Ponadto trzeba wprowadzić instrumenty, które pozwolą nam uniknąć strukturalnej nadprodukcji”. Komitety Copa-Cogeca wymieniły te instrumenty w piśmie skierowanym do polskiego ministra rolnictwa, Marka Sawickiego, oraz do Komisarza ds. rolnictwa UE, Daciana Ciolosa.

Poprzedni artykułKomunikat KRUS
Następny artykułEuromanifestacja we Wrocławiu
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj