Strona główna Aktualności Komunikat w sparwie wahań cen

Komunikat w sparwie wahań cen

702
0

KOMITETY COPA-COGECA SPOTYKAJĄ SIĘ Z KOMISARZEM BARNIER, ABY PODKREŚLIĆ KONIECZNOŚĆ ZWALCZANIA NADMIERNYCH WAHAŃ CEN, KTÓRE SĄ WYNIKIEM SPEKULACJI FINANSOWYCH

Komitety Copa-Cogeca zorganizowały spotkanie wysokiego szczebla z Komisarzem UE, Michelem Barnier, ostrzegając przed nadmiernymi wahaniami cen na rynkach rolnych, które są wynikiem spekulacji finansowych. Komitety Copa-Cogeca w swoim stanowisku wyraziły potrzebę lepszego monitorowania produkcji rolnej, stworzenia silnej WPR, większej przejrzystości handlowej oraz zwalczania ekstremalnych spekulacji. Wypowiadając się na posiedzeniu wysokiego szczebla Liderów Rolnych, Przewodniczący Komitetu Copa, Gerd Sonnleitner, wyraził radość z apelu Komisarza ds. Rynku Wewnętrznego, Michaela Barnier, o zwiększenie przejrzystości handlowej, aby było jasne kto jest za co odpowiedzialny i jakie działania podejmuje. Komisarz stwierdził, że należy poprawić istniejące regulacje w celu zwalczania nadmiernych spekulacji cenowych. Jest to niezmiernie ważne w okresie zwiększonej niestabilności rynku i jego wahań, które mają wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe i całość gospodarki UE. Jedną z głównych przyczyn wahań jest brak produkcji. Wahania te są ponadto zwiększone poprzez nadmierne spekulacje finansowe. Przewodniczący Sonnleitner podkreślił, że jeśli chcemy aby rynki lepiej funkcjonowały w przyszłości, będziemy potrzebować silnej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), w której utrzymane będą płatności bezpośrednie dla rolników. „Narzędzia zarządzania rynkiem, jak np. system interwencji publicznych UE dla produktów rolnych, muszą również być utrzymane i ulepszone w przyszłej WPR, ponieważ są one skutecznymi instrumentami zwalczania wahań rynków. Ponadto, rynki terminowe udostępniają instrumenty, które mogą pomóc rolnikom radzić sobie z wahaniami oraz chronią ich przed ryzykiem. Osłabienie tych instrumentów doprowadziłoby do zwiększenia wahań cen towarów, co byłoby niekorzystne zarówno dla konsumentów jak i dla producentów”, powiedział Przewodniczący Sonnleitner. Przewodniczący Komitetu Cogeca, Paolo Bruni, podkreślił konieczność stworzenia skuteczniejszego systemu regulacji, który miałby pomóc w zwalczaniu nadmiernych spekulacji cenowych, oraz stworzenia lepszego systemu monitorowania produkcji rolnej w UE, aby można było przewidzieć kryzysy gospodarcze na rynkach rolnych. “Ponadto, należy poprawić funkcjonowanie łańcucha żywnościowego oraz usprawnić przechodzenie cen w łańcuchu, a także przeprowadzić szkolenia dla rolników dotyczące tych skomplikowanych narzędzi. Trzeba również zmienić zasady konkurencji, aby organizacje producentów, jak np. spółdzielnie rolne, mogły się powiększać. Zapewniłoby to istnienie konkurencyjnego sektora rolno-spożywczego UE, który w sposób stabilny dostarczałby żywność dla ponad 500 milionów konsumentów”. Podsumowując, Komitety Copa-Cogeca uważają, że kwestia ta musi być przedmiotem dyskusji na poziomie międzynarodowym, w celu zapewnienia, że niektóre kraje nie będą stosować ograniczeń handlowych, jak np. zakazów eksportu, które tylko zwiększają wahania rynków i pogłębiają kryzys.

Poprzedni artykułKomunikat w sprawie warzyw
Następny artykułKomunikat WPR
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj