Strona główna Aktualności KOMUNIKAT PREZYDIUM RADY KRAJOWEJ NSZZ ROLNIKÓW INDYWIDUALNYCH „SOLIDARNOŚĆ

KOMUNIKAT PREZYDIUM RADY KRAJOWEJ NSZZ ROLNIKÓW INDYWIDUALNYCH „SOLIDARNOŚĆ

4327
13

W związku z trwającym Strajkiem Generalnym rolników Prezydium Rady Krajowej NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” jednogłośnie podjęło decyzję , że warunkiem odstąpienia od protestów i podjęciem rozmów na inne bardzo ważne tematy jest:

 – wstrzymanie realizacji Europejskiego Zielonego Ładu, którego celem jest między innymi likwidacja rodzinnych gospodarstw rolnych, stanowiących dotychczas podstawę Wspólnej Polityki Rolnej

– w handlu z Ukrainą powrót do stanu z 2021 r. i sfinansowanie (np.: z przyznanych już 50 mld Euro) eksportu produktów rolnych przez Europę poza granice Unii Europejskiej na tradycyjne rynki eksportowe Ukrainy.

Mając powyższe na względzie Prezydium Rady Krajowej NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” stoi na stanowisku, że doraźna pomoc państwa mająca na celu podtrzymanie żywotności ekonomicznej gospodarstw jest niezbędna, nie może jednak stanowić podstawy o zakończeniu akcji protestacyjnej.

Prezydium negatywnie ocenia dotychczasową  postawę rządu wobec rolniczych protestów. Ciągłe rozmowy o postulatach w oczekiwaniu na wiosenne prace polowe, które zmuszą rolników do opuszczenia blokad, świadczy o braku dobrej woli rządzących. Ocenę tę pogłębia decyzja dotycząca uznania przejść granicznych z Ukrainą za infrastrukturę krytyczną.

Niepokój i zdziwienie wywołał Komunikat  Krajowej Rady Izb Rolniczych z dnia 22 lutego 2024r., który nawiązuje do oświadczenia Premiera RP z tego samego dnia, z którego wynika, że rząd przygotowuje się do siłowego rozwiązania protestu rolników na granicy z Ukrainą. Komunikat KRIR opowiada się za „zmianą strategii protestacyjnej rolników i wzywa do stawienia się w Warszawie na proteście w dniu 27 lutego 2024 r. pod Flagą Biało-Czerwoną”. Należy przypomnieć, że Izby Rolnicze są samorządem i nie posiadają podstaw prawnych  do prowadzenia akcji protestacyjnych, które są uprawnieniem statutowym związków zawodowych rolników. Warto również zwrócić uwagę, że Flaga Biało-Czerwona powinna nas wszystkich jednoczyć ale nie oznacza to, że poszczególne organizacje nie mają prawa do używania własnych symboli.

Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” zdecydowanie opowiada się za kontynuowaniem dotychczasowych form protestu i zwraca się do wszystkich strajkujących rolników z apelem, aby nie dali się zwieść fałszywym manipulacjom rządu i niektórych organizacji rolniczych, które zmierzają do zakończenia blokad i podpisania „pozornego porozumienia”.

W związku z Uchwałą nr 1/24 Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, Prezydium Rady Krajowej naszego związku podjęło współpracę z Komisją Krajową NSZZ „Solidarność” oraz innymi rolniczymi Związkami Zawodowymi, oddolnymi inicjatywami rolników z całej Polski w celu organizacji w Warszawie wspólnej manifestacji w dniach 06- 07 marca w tygodniu obrad Sejmu.

Poprzedni artykułOświadczenie NSZZ RI „Solidarność” w sprawie wypowiedzi Premiera Donalda Tuska dotyczącej uznania przejść granicznych z Ukrainą za infrastrukturę krytyczną w związku z protestami rolników
Następny artykułSTRAJK GENERALNY ROLNIKÓW W WARSZAWIE 6 MARCA 2024
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

13 KOMENTARZE

 1. Tusk plus kolodziejczak, siekiewicz i bodnar to banda bandytów powinni byc uznani za przestepcow politycznych,gospodarczych i sprzedawczykow Polski i Polaków powinni byc skazani na karę śmierci jako zdrajcy Polski i Polaków

   • @Piotr
    Lepiej być śmieciem niż sprzedawczykiem, bo śmieć swojej matki nie sprzeda, a ze śmieci powstają fajne sprawy jak feniks z popiołu.
    Dobra rada: wystarczy nie słuchać prywatnych mediów typu Polsat, TVN, grupa Axel Springer.
    Prywata graniczy z bandytyzmem i często trudno odróżnić, gdzie jest ta granica. Dlatego prywatne media forsując interes właściciela, nie powstrzymają się przed żadnym kłamstwem i ohydą. Obecnie te kłamstwa są produkowane w ilościach przemysłowych. Dlatego mnożą nam się takie zwyrodnienia jak u Piotra. I to jeszcze nie jest koniec.

 2. Skończyło się jak było do przewidzenia. Stół bez kantów ma się dobrze. Nie potrafiliście i nie potraficie przejrzeć na oczy. Solidarność została zniszczona całkowicie w 1983 roku. Ta od 86 do Solidarność Kiszczaka i jego następców.

  • Solidarność nie, tyle że została zniszczona i to już w 1980 roku, co wysterowana. Agentura tam działała cały czas. Przede wszystkim działała indoktrynacja, wciśnięto Solidarności, że ma się zajmować tylko sprawami socjalnymi pracowników i nie wzorować się na 21 postulatach.
   Zgadzam się, że chyba najgorszą rzeczą jest to, że ludzie bardzo chętnie dają się indoktrynować. Solidarności też to nie ominęło — pozwolili nawet na likwidacje swojej kolebki i przejęcie Tygodnika Solidarność i dalej już poleciało.
   Jednak mimo to przetrwała i wiadomo, że nie od razu Kraków zbudowano i jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale następna już się rodzi.

 3. Precz z unjnym zielonym ładem, precz !
  Wspieram Rolników , niech Bóg da im siłę i wytrwanie , w tak ważnej dla wszystkich prawdziwych Polaków , walce z nasilającym się reżimem unijnym. Ruda wrona Rolnika nie pokona !

  • Zielony ład to jest tylko narzędzie, a winna tu jest głowa i to ją trzeba zlikwidować. W UE są trzy celowo niepotrzebne głowy:
   1. Komisja Europejska — działa świadomie idiotycznie i szkodliwe,
   2. TSUE — fałszuje prawdę i sprawiedliwość, to nie praworządność jest najważniejsza tylko sprawiedliwość,
   3. Parlament Europejski — wypiera parlamenty narodowe.
   Chwilowo, zanim rozwinie się system bezpartyjny, wystarczy Jednomyślna Rada Europejska i jej specjaliści do poszczególnych spraw. Tylko takie rozwiązanie zapewni właściwą dbałość o sprawy Europejczyków.

 4. Drodzy Rolnicy, nie dajcie się zmanipulować , walczcie godnie , jesteście mądrzy , myślicie za nas wszystkich i o nas wszystkich tak naprawdę o naszą polską przyszłość. Dziękujemy Wam i jesteśmy z Wami. Niech łaska rozeznania w tym trudnym czasie Was prowadzi dobrymi drogami.

 5. Tusk ma tylko obywatelstwo polskie dla niego , jak powiedział przed laty, „polskość to nienormalność”.
  Wcześniej przed laty nigdy nie mówił , że Polska jest jego Ojczyzną, teraz , żeby zmylić nieświadomych , używa czasami coś w rodzaju np. dla nas Polaków, ale po chwilowym namyśle, widać jak ciężko mu to wypowiedzieć, mimo, że wszystkie kłamstwa tak gładko wypowiada. Chociaż, jakby miał prawdę mówić , to chyba by nic nie mówił. Nędzna istota powleczona w ludzką skórę. Takie jest wrażenie bo robi wszystko by go tak odbierać.

 6. Jestem mieszkańcem miasta i całym sercem jestem z Wami Rolnikami.
  Mam prośbę aby wszystkie Wasze spotkania z rządzącymi były transmitowane na żywo w TV. To powinien być Wasz podstawowy warunek dalszych rozmów.
  Życzę wytrwałości
  Andrzej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj