Strona główna Aktualności Komunikat Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” – kolejne przedłużenie protestu!

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, która odbyła się na rolniczym miasteczku, Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Jerzy Chróścikowski poinformował o decyzji Prezydium Rady Krajowej o kolejnym przedłużeniu protestu przed Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w Warszawie wraz z rolniczym miasteczkiem o 10 dni, tj. do 30 kwietnia.

Przewodniczący Związku Jerzy Chróścikowski podczas konferencji podkreślił, że przepisy dotyczące sprzedaży bezpośredniej są dla rolników niekorzystne, dlatego nie można mówić o rozwiązanym problemie.

„Przepisy te skutkują tym, że każdy rolnik, który chce podjąć się tego typu przetwórstwa, musi się zgłosić do Urzędu Skarbowego, musi podlegać obowiązkowi, czyli uproszczonej działalności gospodarczej” . Zwrócił też uwagę na zapisy ograniczające sprzedaż bezpośrednią do miejsca produkcji i targowisk odkrytych, podczas gdy wiele giełd rolniczych obecnie mieści się w halach.

„Pan minister (Marek) Sawicki odpowiada cały czas, że wszystkie postulaty są zrealizowane. My mówimy, że nie, gdyż te postulaty mogłyby być zrealizowane, gdyby były uchwalone ustawy. Przypomnę, że sprawa ziemi już od dwóch lat leżała niezrealizowana w komisjach sejmowych. Teraz przyspieszono prace, ale wczoraj podano, że znowu wstrzymują prace w podkomisji Komisji Rolnictwa zajmującej się sprawami dzierżaw” – dodał przewodniczący NSZZ  RI „Solidarności”.

Jerzy Chróścikowski przypomniał również, że Związek wciąż apeluje do premier Ewy Kopacz o podjęcie rozmów.

Przypominamy, że rolnicy przebywają w Warszawie na Alejach Ujazdowskich nieprzerwanie od 19 lutego br. i nadal czekają na reakcję ze strony Pani Premier Ewy Kopacz.

Poprzedni artykułMazowiecka Izba Rolnicza popiera postulaty protestujących rolników
Następny artykułPowiedz do kowala a odezwą się szczypce – czyli komentarz dotyczący odpowiedzi Ministra Sawickiego na List Otwarty NSZZ RI „Solidarność” kierowany do Premier Ewy Kopacz