Strona główna Aktualności Komunikat Prasowy COPA COGECA

Komunikat Prasowy COPA COGECA

641
0

Komunikat Prasowy COPA COGECA

COGECA ORGANIZUJE WSPÓLNĄ KONFERENCJĘ PRASOWĄ NA ROZPOCZĘCIE MIĘDZYNARODOWEGO ROKU SPÓŁDZIELCZOŚCI 2012 I PODKREŚLA KLUCZOWĄ ROLĘ, JAKĄ SPÓŁDZIELNIE ROLNE ODGRYWAJĄ NA RYNKU

Inaugurując Międzynarodowy Rok Spółdzielczości 2012 w Europie Komitet Cogeca zorganizował dziś wraz z innymi organizacjami konferencję prasową, podkreślając jak ważną rolę odgrywają spółdzielnie na rynku oraz w jaki sposób wspierają one strategię UE 2020 ze względu na fakt, że 40 milionów osób jest zatrudnionych w unijnym sektorze rolno-spożywczym. W celu zachęcania do innowacji i rozwoju, Komitet Cogeca w czerwcu 2012 przyzna Europejską nagrodę dla innowacji spółdzielczej oraz zorganizuje Tydzień spółdzielni w kwietniu.

Przemawiając na konferencji prasowej, zorganizowanej wspólnie z Cooperatives Europe i innymi europejskimi organizacjami członkowskimi (*), którą prowadził euro deputowany Capoulas Santos, Sekretarz Generalny Komitetów Copa-Cogeca Pekka Pesonen powiedział „Spółdzielnie rolne są siłą napędową konkurencyjnego i innowacyjnego sektora rolno spożywczego w Unii. Umożliwiają one rolnikom wspólną sprzedaż produktów, dodawanie wartości do produktów oraz pomagają one chronić rolników przed zagrożeniami oraz zapewniają rozwój produktów poprzez badania i innowację. Na przykład w sektorze warzyw i owoców, gdzie podaż w znacznym stopniu zależy od pory roku, spółdzielnie odgrywają ważną rolę w zapewnianiu równowagi rynkowej”.

Dodał „Ponieważ rolnicy otrzymują obecnie jedynie kilka centów z każdego euro wydanego przez konsumenta bardzo ważna jest dalsza koncentracja podaży właśnie poprzez rozwój spółdzielni, aby rolnicy mogli uzyskiwać wyższe przychody z rynku. Jest to niezmiernie ważne ze względu na obecny kryzys gospodarczy i wzrastające zapotrzebowanie na żywność na świecie, które najprawdopodobniej wzrośnie o 70% do roku 2050. Dlatego też polityki unijne muszą w dalszym ciągu zwiększać rolę spółdzielni. Z zadowoleniem stwierdzam, że Komisja Europejska zdaje sobie z tego sprawę i przedstawiła plany mające na celu wzmocnienie roli spółdzielni w swojej propozycji dotyczącej przyszłości Wspólnej polityki rolnej (WPR). Jest to krok w dobrą stronę i ciekawy będzie dalszy rozwój sytuacji. Komisja ma zamiar pracować w każdym sektorze, aby zobaczyć w jaki sposób organizacje producentów, takie jak spółdzielnie, mogą zostać wzmocnione, koncentrując się szczególnie na sektorach warzyw i owoców, wina, oliwki z oliwek i owiec. Uważamy, że wartość, którą spółdzielnie już dodały, powinna zostać uznana na rynku”.

“W międzynarodowym rok spółdzielczości 2012 podejmiemy nowe inicjatywy i podwoimy wysiłki mające na celu promocję spółdzielni rolnych. Wspólnie z innymi stronami zainteresowanymi zorganizujemy kilka imprez, jak na przykład Tydzień spółdzielni w kwietniu w Brukseli. Ponadto Komitet Cogeca w czerwcu przyzna Europejską nagrodę dla innowacji spółdzielczej. Nagroda ta ma pokazać kreatywność i innowacyjność europejskich spółdzielni rolnych oraz zachęcić innych do poprawy ich konkurencyjności oraz pozycji w łańcuchu żywnościowym, a także do tworzenia bardziej innowacyjnych produktów. Projekty mogę obejmować lepsze pakowanie/ dystrybucję lub przedłużenie daty zdatności produktu do spożycia lub jego wartości odżywczych”, dodał na zakończenie Pekka Pesonen.


Poprzedni artykułZiemia obiecana
Następny artykułKomunikat z posiedzenia Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w dniu 11 stycznia 2012 roku
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj