Strona główna Aktualności Komunikat Prasowy COPA-COGECA UPAMIĘTNIA PIĘĆDZIESIĄTĄ ROCZNICĘ POWSTANIA WPR

Komunikat Prasowy COPA-COGECA UPAMIĘTNIA PIĘĆDZIESIĄTĄ ROCZNICĘ POWSTANIA WPR

600
0

Komunikat Prasowy

COPA-COGECA UPAMIĘTNIA PIĘĆDZIESIĄTĄ ROCZNICĘ POWSTANIA WPR

Copa-Cogeca wspomniała dzisiaj o pięćdziesiątej rocznicy powstania Wspólnej polityki rolnej (WPR). Jest to jedyna prawdziwie wspólnotowa polityka UE, która znacząco wpływa na kształtowanie Europy, stabilizację unijnych rynków produktów rolnych, zapewnianie bezpieczeństwa żywnościowego oraz utrzymanie miejsc pracy dla 40 milionów osób, zatrudnionych głównie na obszarach wiejskich, powiedzieli przewodniczący Copa i Cogeca.

 

Gerd Sonnleitner, przewodniczący Copa podkreślił “WPR stanowi podstawę istnienia obszarów wiejskich w całej UE i zapewnia dostawy niedrogiej, wysokiej jakości żywności do 500 milionów konsumentów w UE. Jednakże przychody rolników z rynku gwałtownie spadają ze względu na otwarcie naszych rynków na importy, które nie muszą spełniać wyśrubowanych norm UE oraz ponieważ rolnicy zmagają się z ogromną siłą nabywczą kilku supermarketów. Dochody rolników stanowią jedynie połowę średnich zarobków w UE. Dlatego też, oraz ze względu na zwiększające się wahania rynków, niewielką ilość zasobów, a także wzrastające zapotrzebowanie na żywność na świecie, aktualna reforma WPR musi wzmocnić ekonomiczną rolę rolników w dostarczaniu żywności oraz zapewnić istnienie dynamicznej, innowacyjnej i opłacalnej WPR w przyszłości oraz kwitnącego sektora rolno-spożywczego.

Paolo Bruni, przewodniczący Cogeca powiedział “Chcemy lepszych cen dla rolników i spółdzielni rolnych UE. W ramach obecnej reformy należy koniecznie wzmocnić organizacje producentów, takie jak spółdzielnie, oraz pozycję rolników w łańcuchu żywnościowym, aby można było sprostać wzrastającemu zapotrzebowaniu na żywność na świecie oraz utrzymać konkurencyjny sektor rolno-spożywczy w UE. Zasady konkurencji również powinny zostać tak dostosowane, aby spółdzielnie mogły się rozrastać i działać na szerszą skalę, zwiększając przez to swoją konkurencyjność i przyczyniając się do zwiększenia równowagi w łańcuchu żywnościowym.

Poprzedni artykułSpotkanie z przedstawicielami organizacji rolniczych w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Następny artykułKomunikat Prasowy COPA-COGECA Z ZADOWOLENIEM PRZYJMUJE DEBATĘ MINISTERIALNĄ NA TEMAT INSTRUMENTÓW ZARZĄDZANIA RYNKIEM I APELUJE O ICH WZMOCNIENIE
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj