Strona główna Copa-Cogeca Stanowiska Komunikat prasowy

Komunikat prasowy

770
0

COPA – COGECA naciska na osiagnięcie porozumienia odnośnie WPR do czerwca, by skończyć z niepewnością dotykającą rolników i spółdzielnie rolnicze.

W piśmie wysłanym dzisiaj do Parlamentu Europejskiego, Copa-Cogeca apeluje do eurodeputowanych o dalszą pracę nad wnioskami ustawodawczymi Komisji w sprawie reformy WPR i zachęca do intensyfikacji ostatniej tury negocjacji trójstronnych.

Dzięki wysiłkom poczynionym do tej pory, instrumenty, zwłaszcza te obejmujące dalszą ekologizację WPR, są bardziej realistyczne i praktyczniejsze. Ministrowie rolnictwa i Komisja również ciężko pracowali nad tymi aspektami. Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen powiedział: „Oczywiście nie chcemy osiągnięcia porozumienia za wszelką cenę, aczkolwiek naszym zdaniem przeciąganie negocjacji poza czerwiec nie rozwiąże żadnego problemu. Opinie są znane. Teraz wszystkie strony muszą znaleźć kompromis. Jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia teraz, wypracowanie kompromisu może zająć lata, przez co niepewność jutra dotknie rolników oraz zwiększy się niestabilność polityczna. A ani rolnicy ani Europa tego nie potrzebują.”

W związku z coraz większymi wahaniami na rynkach produktów rolnych i wzrastającymi kosztami produkcji, Copa-Cogeca podkreśliła, że potrzebujemy wydajniejszych narzędzi regulacji rynku oraz przypomniała, jak ważną rolę odgrywają spółdzielnie rolnicze pomagając rolnikom w uzyskaniu wyższych cen za ich produkty. Średnio, rolnicy uzyskują tylko 8% ceny bochenka chleba, dlatego też należy wzmocnić rolę organizacji producentów takich jak spółdzielnie rolnicze. Rozszerzenie listy produktów kwalifikujących się do uznania organizacji producentów w ramach reformy WPR stanowi krok we właściwym kierunku.

Podsumowując, Pekka Pesonen powiedział: „Rolnictwo jest ważne nie tylko ze względu na fakt, że zapotrzebowanie na żywność ma wzrosnąć o 70% do 2050 r. Dzięki niemu 26 mln osób znajduje zatrudnienie na obszarach wiejskich oraz dba o środowisko. Odegrało ono ważną rolę w procesie tworzenia Europy. Potrzebujemy decyzji w sprawie przyszłej WPR, aby rentowny sektor rolno-spożywczy UE mógł świadczyć korzyści dla wszystkich.”

Poprzedni artykułKomunikat prasowy
Następny artykułKomunikat Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego z dnia 13.06.2013 roku
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj