Strona główna Copa-Cogeca Stanowiska Komunikat prasowy

Komunikat prasowy

783
0

W czasie zielonego tygodnia COPA – COGECA prezentuje innowacyjne projekty rolne na rzecz czystszego powietrza. 

W związku ze zbliżającym się przeglądem unijnej polityki dotyczącej jakości powietrza, w czasie tegorocznego Zielonego Tygodnia, Copa-Cogeca przedstawiła projekty sektora rolnego UE pozwalające na ograniczenie emisji i utrzymanie czystego powietrza.

Tegoroczny Zielony Tydzień, zorganizowany przez Komisję Europejską, odbył się w centrum konferencyjnym The Egg w dniach 4-7 czerwca. Jakość powietrza już znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich lat, uczestnicy Zielonego Tygodnia zastanawiali się jednak jakie jeszcze postępy można poczynić. Ponad połowa ziemi w UE jest wykorzystywana w celach rolnych. Rolnictwo i środowisko są ze sobą ściśle powiązane. Zrównoważone rolnictwo stanowi priorytet Copa-Cogeca i całej UE. Eksperci Copa-Cogeca i jej organizacji członkowskich przedstawili nowe inicjatywy gwarantujące dostęp do czystego powietrza dla wszystkich.

Przemawiając w czasie wydarzenia, główny doradca ds. środowiska z National Farmers Union of England and Wales, Diane Mitchell,  zaprezentowała przykłady interesujących projektów i inicjatyw z całej UE, w ramach których rolnictwo stara się ograniczyć emisje amoniaku i metanu. Większość z nich jest związana z gospodarowaniem obornikiem.

Ze względu na fakt, że wnioski ustawodawcze w zakresie unijnej polityki powietrza powinny zostać opublikowane w tym roku, a także ponieważ Komisja ustanowiła ambitne cele redukcji emisji amoniaku, które chce objąć dyrektywą w sprawie krajowych poziomów emisji (NEC), Diane Mitchell podkreśliła, że „w całej UE podejmuje się bardzo wiele ciekawych i różnorodnych inicjatyw – wiele z przedstawionych dzisiaj projektów dotyczy poprawy jakości wody, ale nawet one przyczynią się do ograniczenia wyżej wspomnianych emisji. Musimy pamiętać o związku polityki w zakresie powietrza z innymi politykami, np. dotyczącymi zmian klimatu. Co więcej, społeczeństwo,  a zwłaszcza Komisja Europejska, muszą zdać sobie sprawę z wysiłków czynionych na rzecz ograniczenia emisji.  Diane Mitchell również podkreśliła, że największym wyzwaniem nadchodzących lat będzie produkcja wysokiej jakości żywności, połączona z ochroną środowiska. „Liczba programów i inicjatyw ukazuje, że rolnicy biorą na siebie odpowiedzialność za poprawę sytuacji. Potrzebują jednak wsparcia w postaci badań, rozwoju, promocji i rozwoju nowych technologii oraz porad.”

MTK Finlandia przedstawiła przykłady projektów na rzecz dobrej gospodarki obornikiem, które ograniczają ulatnianie się amoniaku. Na stoisku zaprezentowano także projekt Grignon Energie Positive Coop de France, którego celem jest ocena technicznych możliwości ograniczenia zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych w gospodarstwie. Eric Guillemot z Coop de France omówił projekty polegające na zastępowaniu paliw kopalnych biomasą w sektorze pasz suchych. Francuskie Izby Rolnicze (APCA) przedstawiły narzędzie diagnostyczne „ClimAgri”. Spółdzielnie z Hiszpanii i Francji ukazały projekt polegający na rozprzestrzenianiu dobrych praktyk, ocenie sytuacji energetycznej i przyjęciu środków poprawiających sytuację w MŚP w sektorze rolno-spożywczym. Projekt ten nosi nazwę TESLA. Hiszpańskie spółdzielnie rolnicze omówiły również projekt CLIMA, którego celem jest przekształcenie systemu produkcji w Hiszpanii na model niskoemisyjny. Projekt GreenCow został zaprezentowany przez NFU. Jego celem jest ograniczenie emisji metanu z bydła. NFU zaprezentowała także projekt mający na celu rozwiązanie problemu nieprzyjemnego zapachu związanego z produkcją drobiu. Belgijska organizacja rolnicza FWA omówiła projekt dotyczący zrównoważonej gospodarki  na rzecz ochrony wody i zapobieganiu ulatniania się azotu i amoniaku. Szwedzka organizacja rolnicza LRF przedstawiła projekt dotyczący gospodarowania obornikiem. Dodatkowe szczegóły znajdują się na stronie Copa-Cogeca www.copa-cogeca.eu

Poprzedni artykułWiceminister Tomasz Lenkiewicz zajmujący się prywatyzacją KSC zdymisjonowany
Następny artykułKomunikat prasowy
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj