Strona główna Protesty rolnicze Protesty rolnicze Komunikat NSZZ RI „Solidarność”. Zostajemy pod Kancelarią Premiera!

Komunikat NSZZ RI „Solidarność”. Zostajemy pod Kancelarią Premiera!

Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” postanowiło przedłużyć o kolejne 10 dni protest przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Tym samym rolnicy zostają w Warszawie co najmniej do 20 marca br. O decyzji poinformował Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Jerzy Chróścikowski podczas konferencji prasowej na rolniczym miasteczku.

Przez 7 lat domagaliśmy się działań ze strony ministra rolnictwa, by zapobiegał nadmiernej koncentracji ziemi – mówił z kolei Zbigniew Obrocki, zastępca przewodniczącego NSZZ RI „Solidarność”. – Minister tego do dziś nie uczynił, tłumacząc, że potrzebne są mu ustawy. Wcale żadne ustawy nie są potrzebne, potrzebna jest dobra wola ministra rolnictwa.

Zbigniew Obrocki przedstawił odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie nieprecyzyjnych przepisów mających zapobiegać nadmiernej koncentracji gruntów:

Wiceminister Kazimierz Plocke poinformował RPO, że „propozycje szczegółowych regulacji w powyższym zakresie zostaną ujęte w stanowisku rządu do poselskiego projektu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw, nad którego projektem obecnie trwają prace w ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi”, co chyba świadczy o tym, że rząd do tej pory takiego stanowiska nie opracował! – podkreślił Zbigniew Obrocki.

Związkowcy zażądali także spotkania z ministrem finansów w związku z dyskusjami odnośnie wprowadzenia podatku dochodowego w rolnictwie:

Budżet naszego państwa traci co roku dziesiątki miliardów złotych z powodu licznych zwolnień i ulg podatkowych, z jakich korzystają korporacje gospodarcze z udziałem kapitału obcego, które działają w sektorze przetwórstwa i handlu żywnością, stosując nieuczciwe praktyki rynkowe oraz wyzysk rolników indywidualnych na wielką skalę. Walczymy z potężnymi globalnymi korporacjami. Jakie możliwości, jakie szanse ma przeciętny zwykły rolnik, aby wygrać z potężnymi międzynarodowymi korporacjami, które wypracowują zyski na niepłaceniu podatków i wykorzystują to do zakupu ziemi, handlu ziemią, co powoduje, że cena ziemi w Polsce jest bardzo wysoka – nie z powodu rolników, z powodu korporacji, które ziemię traktują jak biznes, dodatkowy dochód na manipulowaniu, na korumpowaniu różnych organizacji, urzędników, Agencji Nieruchomości Rolnych. Mamy wiele dowodów, aby pokazać, jak działa Agencja Nieruchomości Rolnych i jak nie działa Ministerstwo Rolnictwa, jak jest nieskuteczne – powiedział Zbigniew Obrocki.

Poprzedni artykułPoranek w Radiu Wnet z rolniczego miasteczka
Następny artykuł19. dzień protestu rolników przed Kancelarią Premiera