Strona główna Aktualności Komunikat NSZZ RI „Solidarność” ws. strajku generalnego rolników

Komunikat NSZZ RI „Solidarność” ws. strajku generalnego rolników

8803
43

NSZZ RI Solidarność w dniu 09 lutego 2024 roku ogłosił 30 dniowy strajk generalny rolników, który spotkał się z niespotykanym poparciem całej społeczności rolniczej i społeczeństwa.

Wiemy, że to dopiero początek długiej drogi do zwycięstwa. Dlatego też, niniejszym komunikatem pragniemy podziękować za udział i poparcie naszych wspólnych postulatów.

W oparciu o zebrane materiały i dane z terenu, diagnoza nasza jest jednoznaczna.

Problemem opłacalności produkcji rolnej, przetwórczej i pozostałych branż w naszym kraju jest niekontrolowany napływ towarów z Ukrainy, które są wwożone wobec otwarcia granicy UE z tym krajem.

 W związku z tym na dzień 20 lutego, w ramach 30 dniowego strajku generalnego rolników ogłaszamy, że wszystkie działania protestacyjne, będą skoncentrowane na całkowitej blokadzie wszystkich przejść granicznych Polski z Ukrainą i protestów w terenie.

Będą blokowane nie tylko przejścia graniczne, ale i również węzły komunikacyjne i drogi dojazdowe do przeładunkowych stacji kolejowych oraz portów morskich.

Jednocześnie występujemy z apelem do całego społeczeństwa RP o wsparcie protestujących rolników związku NSZZ RI Solidarność, bo nasze działania mają tylko jeden cel:

ZAPEWNIĆ BEZPIECZEŃSTWO ŻYWNOŚCIOWE KRAJU, POPRZEZ ZAPEWNIENIE SPOŁECZEŃSTWU ZDROWEJ I NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI POLSKIEJ ŻYWNOŚCI

Poprzedni artykułPrzewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Tomasz Obszański: Żądamy odwołania wojewody kujawsko-pomorskiego
Następny artykułMapa protestów rolniczych w dniu 20 lutego 2024
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

43 KOMENTARZE

 1. Może dobrym pomysłem byłoby założenie zbiórki na zrzutce etc na paliwo i posiłki dla protestujących? Na pewno jest sporo ludzi świadomych obecnej sytuacji, którzy chcieliby jakoś pomóc.

 2. Protestujecie przeciwko przywozowi produktów z Ukrainy, ale jednocześnie blokujecie dostawy produktów europejskich (i polskich) na Ukrainę.
  Bardzo dziwna logika.

 3. Blokowanie towarów z Ukrainy to jedno. A blokowanie ruchu w dwóch kierunkach to błąd. Jeśli Ukraina nie otrzyma pomocy, armia rosyjska zbliży się do granic Polski. Strajk nie jest zgodny z interesami Polski

  • Nie chcę nic mówić, ale jedyna „pomoc” jaka płynie na Ukrainę to nowe ciągniki i maszyny. Nie dla rolników indywidualnych, tylko dla koncernów które kupują po 20 ciągników na strzała. Pomoc militarna jest przesyłana pokryjomu np. pod osłoną nocy.

  • Nie prawda , rolnicy nie blokują pomocy humanitarnej ,ale blokują nie kontrowaną dostawę produktów spożywczych, których my Polacy nie chcemy , mamy swoje i lepsze , a nie Bóg wie z czego i skąd.

 4. Коротка у вас пам”ять сусіди-поляки. Якщо раптом трапиться і Україна не встоїть, будете ви у московському ярмі. І тоді вже ваші страйки до сраки. Війна не так далеко як ви собі уявляєте. Замість того щоби сприяти Україні в отриманні товарів і обладнання першої необхідності для армії ви відробляєте московські гроші. Провокація з розсипаним зерном то взагалі дно. Покидьки які то зробили мають бути покарані

  • Якщо програємо війну, я особисто приїду шукати тих поляків, які блокували кордон

  • Dostajecie broń, zaopatrzenie, pieniądze … ale jeżeli kilkaset tysięcy Ukraińców w wieku poborowym siedzi w Polsce zamiast walczyć to czarno widzę wynik tej wojny. Samą amunicją wojny nie wygracie, potrzeba ludzi. Może najpierw rozwiążcie ten problem a dopiero później pouczajcie polskich rolników.

  • Nie pouczajcie Polskich rolników tylko tych z ue którzy mają waszą ziemię i to nie wy tylko oni chcą robić biznes kosztem Polski Polsce dziękujcie nie de itp bo bez PL już by was nie było a na układzie z de polegniecie Co za naród… A co do młodych mężczyzn w autach o których możemy pomarzyć z rejestracją niebiesko żółtą to ich zapytajcie co robią w PL za co mają takie auta gdzie mieszkają Oligarchowie z ukrainy nie walczą? Od tego zacznij..

  • Пишіть, польською. Найбільше вам допогла Польща і Поляки. Пом’ятаємо Волинь.
   Pisz w polskim języku. Najbardziej wam pomogła Polska I Polacy . Wołyń pamiętamy.

 5. Wraz z rodziną i znajomymi w pełni popieramy Waszą akcję protestacyjną. Rząd leci w kulki, mydli oczy i w swoim poddaństwem Brukseli będzie Was tylko zwodził i nie będzie chciał zrobi nic by Wam pomóc.

 6. Ta „akcja” szkodzi przede wszystkim interesom Polski! Nie mówiąc już o tym, że na Ukrainie spadły dochody naszych producentów serów i nabiału, więc blokujemy import własnych towarów na Ukrainę (hydraulika itp.), nie mówiąc już o broni. Bo jeśli Ukraina upadnie, nasze dzieci będą musiały walczyć! Czy tego chcą nasi tak zwani protestujący? Lepiej pomyślcie jak lepiej konkurować, zamiast szukać dotacji i robić prowokacje z wysypywaniem zboża, wstyd mi za was!

  • No Twoja logika to porażka Blokujemy import broni? Wojskowe transporty idą poza kolejką Rzecz w tym, że u naszych sąsiadów tysiące ha ziemi mają koncerny naszych „przyjaciół” niemcow francuzów, holendrow I ue dba o ich interes Mają w d Polskiego Rolnika bo to oni mają zarabiać Nasze rolnictwo ma upaść i będziemy jedli za chwilę to co nam dadzą ile nam dadzą i za ile nam dadzą Pomyśl To nie boli i zastanów się dlaczego ue nie chce oclić towarów z ukrainy? Myśl chłopie póki czas..

 7. Rolnicy zbierzcie ludzi w miastach Nikt nie pojedzie na przejścia graniczne i blokady dróg ale 80% Was popiera Zorganizujcie akcję w jeden dzień i w całym kraju I demonstracje o tej samej godzinie w centrach miast Ludzie pójdą bo nie mogą już na to dziadostwo ue patrzeć Tylko musi to dotrzeć medialnie i się uda Wykupić info w tv bo warto Ale w Polsacie bo reszta tvp tvn odpada I ludzie przyjdaDo boju!

  • chyba sobie jaja robisz zapytaj tych co stali w korkach , nie zdążyli do lekarzy , szkoły itp bo nieroby rozlali się po całej Polsce , czemu nie protestowaliście rok temu jak te całe zło się wylało , bo wtedy wasi kumple z pisowskiej mafii na tym zarabiali

   • Szczerze to brak mi słów na ciebie. Ludzie którzy mają powód są bez problemu przepuszczani, a skoro ty widziałeś tylko jeżdżące ciągniki to się nie dziwię. A co do „kumplów z pisowskiej mafii”… Jakbyś się dowiedział jakie mam poglądy to byś się mocno zdziwił

 8. Rolnicy strajkują w naszej słusznej sprawie a nowy rząd robi swoje i nas sprzedaje w tym czasie i spycha z ironicznym uśmiechem w czarną dziurę.
  Murem za ROLNIKAMI !

 9. Tusk ze swoimi europosłami zgodzili się właśnie na migrantów, ( Tusk jak zwykle kłamał, ze nie zgodzi się na migrantów ) , dlatego nic nie robią ba nie potrafią i nie chcą pomóc polskim rolnikom bo jak zaleją nas migranci to będą mieli co jeść. Ten rząd powstał nie dla Polski , jak zresztą widać, jednak nikt nie przypuszczał, że aż w tak ekspresowym tempie i z taką bezczelnością będą niszczyć Polaków , polskość i blokować nasz rozwój . Alles fur Deutschland jak powiedział Tusk w Niemczech.

  • Kolego, strajki nie są organizowane przeciwko Tuskowi i innym politykom. Wręcz przeciwnie – strajki w zamyśle miały być kompletnie apolityczne, więc może zamiast mnożyć podziały zaczniemy tworzyć jedno silne, solidarne państwo?

 10. Ze nie będzie to dobry rząd dla Polski to większość Polaków była tego świadoma ale nikt na pewno nie przypuszczał, że będzie aż tak przeciw Polakom i temu co polskie.

 11. Nie sprawiedliwie podpisywać się za Większość Polaków. Prawdziwy Polak szanuje prawo i demokracje i nie choruje na ksenofobię, co jeszcze raz dowiodło się na wyborach. Ludziom w głowach namieszali, że Polska to tylko rolnicy. Inni to mają nie żyć przez te blokady. Nie tędy droga, szanowne Państwo.

 12. Coś słabo po polsku ci idzie Jerzy Tak Polska to przede wszystkim Rolnicy Nasza podstawa egzystencji A jak chcesz to możesz nie żyć przez te blokady My damy radę I popieramy rolników Prawdziwy Polak tak myśli Więc kim jesteś..? Jurij??

  • Z danych KRUS wynika, że liczba ubezpieczonych w KRUS na koniec marca br. wynosiła 1 167 072 osób. To jest wasza prawda? Nikogo więcej w Polsce nie ma? Są inne branży, gdzie ludzie pracują i też chcą żyć. Egoistyczne podejście do takich spraw doprowadza do strat, rzekomo nie teraźniejszych.

  • Kto miał na tym coś zyskać, już to zrobił. A tak, zarówno rolnicy jak i reszta przegrają, niezależnie od osiągniętych doraźnych celów.

 13. Kraj nie stanowią tylko rolnicy. Proszę popatrzyć w KRS. Stawienie interesów jednych przed interesami reszty nie jest normalnie. Sytuacja bardzo rozdmuchana, kto miał otrzymać z tego zysk już ma. A co rolnicy co reszta, będą mieć przegraną, nie zależnie do celów osiągniętych.

 14. Dlaczego rolnicy nie powiedzą, że są przeciwni ograniczenia chemii i środków przeciw-owadobójczych do żarcia, która proponuje UE ?????

 15. Prowokatorzy pracujący dla Rosji. Nie masz pojęcia, za jaką cenę rolnicy na Ukrainie zbierają, aby wyżywić swoje rodziny i płacić podatki. Wrogość, którą sztucznie tworzycie między Polską a Ukrainą, ciąży na waszym sumieniu.

 16. Prowokatorzy pracujący dla Rosji. Wrogość, którą sztucznie tworzycie między Polską a Ukrainą, ciąży na waszym sumieniu.

 17. Провокатори які працюють на росію. Ви не маєте уявлення якою ціною фермери України зибирають врожай, щоб прокормити свої сімї та щей сплатити податки. На вашій совісті та ворожнеча, яку ви штучно створюєте між Польшею та Україною.

 18. Uważam, że interesy Polski dla mieszkańców tego kraju powinny być na pierwszym miejscu. Dlatego wszyscy Ukraińcy, którzy mieszkają, pracują i płacą podatki w Polsce, powinni natychmiast przenieść się do innych krajów, aby nie zakłócać rozwoju polskiej gospodarki w sposób, jakiego chcą obywatele Polski. A Ukraińcy na Ukrainie nie powinni kupować polskich towarów, bo obywatele Polski nie chcą ich sprzedawać Ukrainie. To będzie najlepsze rozwiązanie dla wszystkich stron konfliktu!

 19. Szmaciarz dlaczego za rządów pisowskiej mafii tak nie protestowaliście , to oni doprowadzili do tego całego burdelu , sami nakradli ile się dało , w dupie mam wasze protesty , ile płacicie składki zdrowotnej , ja 4,9 % od jednoosobowej działalności gospodarczej , a wy nieroby ile ? Jebać was jak i wasz pis .

 20. Jebać was rolasy pierdolone. Do dzisiaj was popierałem aż kurwie zablokowaliście mi wszystkie możliwe drogi do domu „bo protest”. Chuj wam w pyski.

 21. Jestem totalnie przeciw rolnikom. Każdy ma swój powód do strajku. Myślenie w kategorii mi źle to niech innym też będzie jest bardzo zaściankowe. Bunt zamiast szukania rozwiązania – polskie zdrowsze, a zdrowie jest w modzie i w cenie – tym powinniśmy się szczycic ale przecież to o zysk chodzi.
  Mamy wojnę – w naszym interesie jest żeby Ukraina ją wygrała. To jest cel nadrzędny.
  Nie pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj