Strona główna Aktualności KOMUNIKAT NSZZ RI „Solidarność” w sprawie ustaleń po spotkaniu rolniczych związków zawodowych...

KOMUNIKAT NSZZ RI „Solidarność” w sprawie ustaleń po spotkaniu rolniczych związków zawodowych w KPRM z Premierem Mateuszem Morawieckim oraz Wicepremierem, Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henrykiem Kowalczykiem

890
2

Pogotowie strajkowe rolników utrzymane. Rolnicy czekają na realizację podjętych ustaleń.

Jak Państwo wiedzą, 10 stycznia odbyło się spotkanie przedstawicieli Pogotowia Strajkowego Rolników w skład którego wchodzą NSZZ RI „Solidarność”,  OPZZRiOR, ZZR Samoobrona, ZZR Korona, ZZR Ojczyzna oraz Instytutu Gospodarki Rolnej z Premierem Mateuszem Morawieckim, Wicepremierem, Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henrykiem Kowalczykiem.

Podczas spotkania szczegółowo omówione zostały postulaty do których należą między innymi:

 1. wprowadzenie kaucji (cła) na zboże wjeżdżające do Polski
 2. utworzenie korytarzy drogowych dla zbóż do portu lub granic krajów trzecich, a w przypadku takich możliwości stworzenie systemu konwojów tranzytowych (monitoring pojazdów GPS do miejsca docelowego).
 3. rozszerzenie kompetencji IJHARS umożliwiające kontrolowanie punktów skupu zbóż i innych podmiotów skupujących płody rolne.
 4. natychmiastowe uruchomienie skupu interwencyjnego przez KGS zbóż, kukurydzy i rzepaku po średniej, rocznej cenie GUS

Ochrona gospodarstw rodzinnych poprzez:

1. zawieszenie na najbliższy okres wdrażania tzw. Zielonego Ładu ze wszystkimi jego konsekwencjami celem wyrównania szans i konkurencyjności polskiego rolnictwa.

 1. wprowadzenie klauzuli ochronnej przez KE na podstawie rozporządzenia UE 870/2022.
 2. wprowadzenie programu oddłużeniowego dla rolników, którzy nie z ich winy popadli w zadłużenie gdyż obecne programy są niewystarczające.
 3. wprowadzenie Funduszu Gwarancyjnego dla oszukanych rolników.

Utrzymanie opłacalności produkcji rolniczej poprzez:

 1. wprowadzenie paliwa rolniczego na wzór krajów UE
 2. obniżenie cen nawozów azotowych około 2500 zł
 3. wprowadzenie wakacji kredytowych obniżenie oprocentowania kredytów rolniczych oraz wprowadzenie kredytów niskooprocentowanych maksymalnie 2% (na przykładzie kredytów mieszkaniowych) na bezpośrednią produkcję rolną.
 4. zmniejszenie poziomu cen energii dla gospodarstw rolnych oraz (małych średnich) zakładów przetwórczych.

Podczas spotkania ustalono, że wszystkie podjęte ustalenia zostaną przekazane rolnikom na piśmie.
W załączeniu przesyłamy Państwu odpowiedź otrzymaną od wicepremiera, Henryka Kowalczyka.

Pismo Wicepremiera Henryka Kowalczyka z dnia 11.01.2023 r.

W związku z otrzymanym pismem w imieniu pogotowia strajkowego rolników, uprzejmie informujemy, że podtrzymujemy ogłoszone pogotowie strajkowe. W dalszym ciągu będziemy  prowadzić trójstronny dialog z Premierem i MRiRW w celu osiągnięcia szerszych zmian i regulacji w dziedzinie gospodarki rolnej naszego kraju oraz będziemy monitorować terminy i postępy realizacji poszczególnych postulatów.
Sytuacja rolników w wielu obszarach omawianych podczas spotkania tj. sytuacji na rynku zbóż, nawozów czy produkcji trzody chlewnej wymaga pilnej interwencji Państwa. Podobnie w przypadku kwestii zadłużenia rolników. Przygotowana ustawa oddłużeniowa w praktyce nie funkcjonuje a rosnące koszty zaciągniętych przez rolników kredytów w wielu przypadkach doprowadzają gospodarstwa do ruiny. W tym obszarze potrzeba mądrych, skutecznych i pilnych działań. To od tego zależy czy polskie gospodarstwa rolne przetrwają.

Mimo zapewnień o działaniach i zrozumieniu naszych problemów, nie zapominamy w jak trudnej sytuacji znajdują się obecnie polskie gospodarstwa rolne. W związku z powyższym, w dalszym ciągu będziemy zdecydowanie naciskać na rząd, proponować rozwiązania a w przypadku braku dialogu i kompromisu będziemy manifestować nasze niezadowolenie wychodząc na ulice i obierając inne formy protestu.

Za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Ale w wymiarze gospodarczym, wojna o bezpieczeństwo żywnościowe toczy się także teraz w Polsce- to walka o utrzymanie polskich gospodarstw rolnych.

Przewodniczący NSZZ RI Solidarność

Tomasz Obszański 

Prezydium NSZZ RI Solidarność

OPZZRiOR

ZZR Samoobrona

ZZR Korona

ZZR Ojczyzna

Poprzedni artykułSpotkanie NSZZ RI „Solidarność” i organizacji rolniczych z Premierem Mateuszem Morawieckim
Następny artykuł.
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj