Pogotowie strajkowe rolników utrzymane. Rolnicy czekają na realizację podjętych ustaleń.
Jak Państwo wiedzą, 10 stycznia odbyło się spotkanie przedstawicieli Pogotowia Strajkowego Rolników w skład którego wchodzą NSZZ RI „Solidarność”, OPZZRiOR, ZZR Samoobrona, ZZR Korona, ZZR Ojczyzna oraz Instytutu Gospodarki Rolnej z Premierem Mateuszem Morawieckim, Wicepremierem, Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henrykiem Kowalczykiem.
Podczas spotkania szczegółowo omówione zostały postulaty do których należą między innymi:
- wprowadzenie kaucji (cła) na zboże wjeżdżające do Polski
- utworzenie korytarzy drogowych dla zbóż do portu lub granic krajów trzecich, a w przypadku takich możliwości stworzenie systemu konwojów tranzytowych (monitoring pojazdów GPS do miejsca docelowego).
- rozszerzenie kompetencji IJHARS umożliwiające kontrolowanie punktów skupu zbóż i innych podmiotów skupujących płody rolne.
- natychmiastowe uruchomienie skupu interwencyjnego przez KGS zbóż, kukurydzy i rzepaku po średniej, rocznej cenie GUS
Ochrona gospodarstw rodzinnych poprzez:
1. zawieszenie na najbliższy okres wdrażania tzw. Zielonego Ładu ze wszystkimi jego konsekwencjami celem wyrównania szans i konkurencyjności polskiego rolnictwa.
- wprowadzenie klauzuli ochronnej przez KE na podstawie rozporządzenia UE 870/2022.
- wprowadzenie programu oddłużeniowego dla rolników, którzy nie z ich winy popadli w zadłużenie gdyż obecne programy są niewystarczające.
- wprowadzenie Funduszu Gwarancyjnego dla oszukanych rolników.
Utrzymanie opłacalności produkcji rolniczej poprzez:
- wprowadzenie paliwa rolniczego na wzór krajów UE
- obniżenie cen nawozów azotowych około 2500 zł
- wprowadzenie wakacji kredytowych obniżenie oprocentowania kredytów rolniczych oraz wprowadzenie kredytów niskooprocentowanych maksymalnie 2% (na przykładzie kredytów mieszkaniowych) na bezpośrednią produkcję rolną.
- zmniejszenie poziomu cen energii dla gospodarstw rolnych oraz (małych średnich) zakładów przetwórczych.
Podczas spotkania ustalono, że wszystkie podjęte ustalenia zostaną przekazane rolnikom na piśmie.
W załączeniu przesyłamy Państwu odpowiedź otrzymaną od wicepremiera, Henryka Kowalczyka.
Pismo Wicepremiera Henryka Kowalczyka z dnia 11.01.2023 r.
W związku z otrzymanym pismem w imieniu pogotowia strajkowego rolników, uprzejmie informujemy, że podtrzymujemy ogłoszone pogotowie strajkowe. W dalszym ciągu będziemy prowadzić trójstronny dialog z Premierem i MRiRW w celu osiągnięcia szerszych zmian i regulacji w dziedzinie gospodarki rolnej naszego kraju oraz będziemy monitorować terminy i postępy realizacji poszczególnych postulatów.
Sytuacja rolników w wielu obszarach omawianych podczas spotkania tj. sytuacji na rynku zbóż, nawozów czy produkcji trzody chlewnej wymaga pilnej interwencji Państwa. Podobnie w przypadku kwestii zadłużenia rolników. Przygotowana ustawa oddłużeniowa w praktyce nie funkcjonuje a rosnące koszty zaciągniętych przez rolników kredytów w wielu przypadkach doprowadzają gospodarstwa do ruiny. W tym obszarze potrzeba mądrych, skutecznych i pilnych działań. To od tego zależy czy polskie gospodarstwa rolne przetrwają.
Mimo zapewnień o działaniach i zrozumieniu naszych problemów, nie zapominamy w jak trudnej sytuacji znajdują się obecnie polskie gospodarstwa rolne. W związku z powyższym, w dalszym ciągu będziemy zdecydowanie naciskać na rząd, proponować rozwiązania a w przypadku braku dialogu i kompromisu będziemy manifestować nasze niezadowolenie wychodząc na ulice i obierając inne formy protestu.
Za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Ale w wymiarze gospodarczym, wojna o bezpieczeństwo żywnościowe toczy się także teraz w Polsce- to walka o utrzymanie polskich gospodarstw rolnych.
Przewodniczący NSZZ RI Solidarność
Tomasz Obszański
Prezydium NSZZ RI Solidarność
OPZZRiOR
ZZR Samoobrona
ZZR Korona
ZZR Ojczyzna
To co osiągnął związek w wyniku rozmów prócz czczych obietnic??
Czyli nic nie załatwiły te związki?? Prócz spotkania się z premierem, jedyny sukces który niczego nie zmieni.