Strona główna Aktualności Komunikat NSZZ RI „Solidarność” po spotkaniu z Premierem Mateuszem Morawieckim

Komunikat NSZZ RI „Solidarność” po spotkaniu z Premierem Mateuszem Morawieckim

Pogotowie strajkowe rolników utrzymane. Rolnicy czekają na realizację podjętych ustaleń.

Dnia 28 lutego odbyło się spotkanie przedstawicieli Prezydium NSZZ RI „Solidarność”, z Premierem Mateuszem Morawieckim, Wicepremierem, Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henrykiem Kowalczykiem.
Podtrzymujemy ogłoszone pogotowie strajkowe. W dalszym ciągu będziemy  prowadzić  dialog z Premierem i Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w celu osiągnięcia szerszych zmian i regulacji w dziedzinie gospodarki rolnej naszego kraju oraz będziemy monitorować terminy i postępy realizacji poszczególnych postulatów.
Na spotkaniu przekazane zostały krytyczne uwagi związane z dotychczas proponowanymi przez MRiRW rozwiązaniami: dopłata do zbóż , bankowa preferencyjna linia kredytowa. Sytuacja rolników w wielu obszarach omawianych podczas spotkania tj. sytuacji na rynku zbóż, nawozów czy produkcji trzody chlewnej, rynku owoców i warzyw wymaga pilnej interwencji Państwa. Podobnie w przypadku kwestii zadłużenia rolników. Przygotowana ustawa oddłużeniowa w praktyce nie funkcjonuje, dlatego ustalono powołanie przy Ministrze Rolnictwa zespołu ds. oddłużenia rolnictwa. Na ręce Pana Premiera Mateusza Morawieckiego zostały złożone liczne postulaty z których za najpilniejsze uważamy: wprowadzenie paliwa rolniczego na poziomie 2,5zl za litr, doplata do nawozów, zwiekszenie udziału biokomponentów w paliwach, kredyty preferencyjne, uszczelnienie granicy i powołanie niezależnych laboratoriów produktów rolno-spożywczych.
Mimo zapewnień o działaniach i zrozumieniu naszych problemów, nie zapominamy w jak trudnej sytuacji znajdują się obecnie polskie gospodarstwa rolne. W związku z powyższym, w dalszym ciągu będziemy zdecydowanie naciskać na rząd, proponować rozwiązania a w przypadku braku dialogu i kompromisu będziemy manifestować nasze niezadowolenie wychodząc na ulice i obierając inne formy protestu.
Adrian Wawrzyniak
Rzecznik Prasowy Związku
Poprzedni artykułMagazyn Rolniczy Nasza Ziemia 12.2022/01.2023
Następny artykułOświadczenie NSZZ RI „Solidarność” w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II