Strona główna Aktualności Komunikat NSZZ RI „Solidarność” w związku z odrzuceniem przez Sejm poprawek Senatu...

Komunikat NSZZ RI „Solidarność” w związku z odrzuceniem przez Sejm poprawek Senatu do ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego i ustawy o zmianie ustawy o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych oraz niektórych innych ustaw

789
0
Komunikat NSZZ RI „Solidarność” w związku z odrzuceniem przez Sejm poprawek Senatu do ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego i ustawy o zmianie ustawy o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych oraz niektórych innych ustaw

W związku z głosowaniem w Sejmie w dniu 5 sierpnia 2015 roku nad poprawkami Senatu do ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, NSZZ RI „Solidarność” wyraża zadowolenie z odrzucenia przez Sejm RP bardzo niekorzystnych poprawek senatorów Platformy Obywatelskiej, które dopuszczały spekulacyjny obrót ziemią rolną i burzyły kompromisowy kształt ustawy wynegocjowany przez NSZZ RI „Solidarność” z premier Ewą Kopacz w wyniku 129. dniowego protestu przed Kancelarią Premiera w Warszawie.

NSZZ RI „Solidarność” w wystosowanym w dniu 28 lipca 2015 roku Liście Otwartym do Premier Ewy Kopacz, który został przekazany szefom wszystkich klubów parlamentarnych oraz Marszałkowi Sejmu, domagał się utrzymania kształtu ustawy wynegocjowanego przez Związek z Premier Ewą Kopacz i uchwalonej przez Sejm w 25 czerwca 2015 roku.

Naszym zdaniem, mimo, ze ustawa nie zabezpiecza w pełni ochrony polskiej ziemi przed wyprzedażą cudzoziemcom, to jej kształt przyjęty w wyniku protestów NSZZ RI „Solidarność”, w tym 77.dniowego protestu w Szczecinie i 129.dniowego protestu przed KPRM w Warszawie, stanowi akceptowalną wyjściową do dalszych prac  nowego rządu mających na celu właściwie zabezpieczenie  polskiej ziemi przed spekulacyjnym obrotem.

Ponadto NSZZ RI „Solidarność” wyraża zadowolenie, iż w wyniku działań Związku, w tym Uchwały nr 1 Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” z dnia 28 lipca 2015 roku przekazanej Premier Ewie Kopacz, Sejm odrzucił we wczorajszym głosowaniu poprawkę Senatu przekazującą ELEWARR Sp. z o.o. do Ministerstwa Skarbu Państwa. Tym samym ELEWARR pozostając w nadzorze ministra rolnictwa nadal może stanowić narzędzie stabilizacji sytuację na rynku zbóż.

Poprzedni artykułO pracach nad ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego – wywiad z Przewodniczącym Jerzym Chróścikowskim
Następny artykułLato wiejskich dzieci 2015 – relacja z Zakopanego (turnus 27.07.-09.08.2015)
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj