Strona główna Aktualności KOMUNIKAT NSZZ RI „SOLIDARNOŚĆ” z dnia 24 lipca 2015 roku

KOMUNIKAT NSZZ RI „SOLIDARNOŚĆ” z dnia 24 lipca 2015 roku

KOMUNIKAT NSZZ RI SOLIDARNOŚĆ

z dnia 24 lipca 2015 roku

w sprawie prac nad ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego i ustawą o zmianie ustawy Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych oraz niektórych innych ustaw

W związku z trwającymi w Senacie pracami nad ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego i wprowadzonymi poprawkami w związku z wnioskami zgłoszonymi na 79. posiedzeniu Senatu, NSZZ RI „Solidarność” wyraża głębokie zaniepokojenie oraz zdecydowany sprzeciw wobec propozycji głównie senatorów Platformy Obywatelskiej, które zmieniają radykalnie kształt ustawy uzgodniony w negocjacjach Związku z premier Ewą Kopacz i negują te rozwiązania wprowadzone po uzgodnieniach jako stanowisko rządu.

Za szczególnie niebezpieczne i niekorzystne należy uznać: rozwiązania likwidujące obowiązek 10-letniego osobistego prowadzenia działalności rolniczej na nabytych gruntach; rozwiązania likwidujące zapłatę przez nabywcę kary w wysokości  40% ceny sprzedaży w przypadku niedotrzymania zobowiązań lub złożenia nieprawdziwych oświadczeń a także rozwiązania przywracające prawo pierwokupu gruntów dla byłych właścicieli bez dodatkowych mechanizmów zabezpieczających przed spekulacją ziemią. Wprowadzone rozwiązania łamią nie tylko zapisy uzgodnień podpisanych w Szczecinie w dniu 11 stycznia 2013 roku, uzgodnień NSZZ RI „Solidarność” z premier Ewą Kopacz ale także dopuszczają dalszą spekulację ziemią i jej niekontrolowany wypływ.

NSZZ RI „Solidarność” oczekuje, że w głosowaniu na posiedzeniu Senatu zostanie zachowana w formie uchwalonej przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 25 czerwca 2015 roku.

W związku z pracami nad ustawą o zmianie ustawy o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych oraz niektórych innych ustaw, NSZZ RI „Solidarność” sprzeciwia się przekazaniu akcji ELEWARR-u Ministerstwu Skarbu Państwa i domaga się pozostawienia jej nadzoru w dotychczasowym kształcie. Przekazanie akcji do Ministerstwa Skarbu Państwa grozi niekontrolowaną prywatyzacją i wyzbyciem się przez Państwo strategicznego przedsiębiorstwa, jako  jednego z mechanizmów stabilizacji sytuacji na rynku zbóż.

Poprzedni artykułTrwa akcja „Lato wiejskich dzieci 2015”
Następny artykułKOMUNIKAT NSZZ RI „SOLIDARNOŚĆ” W SPRAWIE GŁOSOWANIA NAD USTAWĄ O KSZTAŁTOWANIU USTROJU ROLNEGO