Strona główna Aktualności KOMUNIKAT Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego

KOMUNIKAT Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego

759
0

Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy Rolnicy,

protest został przełożony na dzień 18 października 2012 roku!

W dniu wczorajszym (18. 09.2012r.) w siedzibie Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej w Szczecinie doszło do rozmów przedstawicieli MKPRWZ i Zarządu ZIR- reprezentujących zachodniopomorskich rolników z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierzem Plocke i Prezesem ANR Leszkiem Świętochowskim. W spotkaniu uczestniczył również Wicewojewoda Zachodniopomorski Ryszard Mićko.

Tematem rozmów była ocena gospodarowania nieruchomościami rolnymi z Zasobu WRSP  na terenie woj. zachodniopomorskiego oraz realizacji ustaleń z dnia 18 czerwca 2012r.

Strona społeczna zdecydowanie krytycznie oceniła obecne działania ANR na terenie województwa, a także realizację zawartych w dniu 18 czerwca 2012r. ustaleń.

Konsekwencją krytycznej oceny było postawienie przez Przewodniczącego MKPRWZ  wniosku o odwołanie obecnych dyrektorów OT ANR w Szczecinie.

W trakcie spotkania doprecyzowany został pkt.5 ustaleń dotyczący możliwości nabywania gruntów przez dzierżawców korzystających z prawa pierwszeństwa nabycia.

Zastosowanie oprocentowania w wysokości 2% w stosunku rocznym do końca okresu spłaty,  będzie dotyczyło osób spełniających kryterium rolnika indywidualnego, którzy wydzierżawili nieruchomość w drodze przetargowej jeżeli rozłożenie na raty należności nastąpi do dnia 31 grudnia 2013r.

Z ubolewaniem stwierdzamy, że nie jest realizowany pkt. 1 ustaleń dotyczący wyeliminowania z przetargów ograniczonych osób „nieuprawnionych”- tzw. „słupów”.

Nie jest także realizowane ustalenie poczynione w trakcie spotkania z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Markiem Sawickim w dniu 04 lipca 2012r. dotyczące zabezpieczenia umów sprzedaży nieruchomości rolnych.

W trakcie spotkania strona rządowo- agencyjna nie zaproponowała żadnych konkretnych rozwiązań w tym zakresie. Minister Kazimierz Plocke stwierdził, że celem wizyty jest zrozumienie tutejszych problemów. Poprosił o 2-3 tygodnie na zbadanie możliwości prawnych i wypracowanie konkretnych projektów uregulowań.

Celem prowadzonej przez nasz Komitet od początku bieżącego roku akcji protestacyjnej jest obrona naszych tworzonych z wielkim trudem gospodarstw, obrona ojczystej ziemi i elementarnych zasad sprawiedliwości społecznej- nie zaś sianie niepokoju i utrudnianie życia mieszkańcom Szczecina.

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny Rolników Województwa Zachodniopomorskiego odwołuje  akcję protestacyjną w dniu 20 września 2012r.

Mając na względzie osobisty apel Wicewojewody Zachodniopomorskiego Ryszarda Mićko o wykazanie dobrej woli i uwzględnienie prośby Ministra Kazimierza Plocke.

W przypadku braku propozycji pozytywnych rozwiązań ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Agencji Nieruchomości Rolnych do dnia 12 października 2012r., akcja protestacyjna zostanie zorganizowana w dniu 18 października 2012r., nastąpi również zaostrzenie formy protestu.

 

Wiceprzewodniczący   MKPRWZ                                                    Przewodniczący MKPRWZ

Jan Kozak                                                                                        Edward Kosmal

Poprzedni artykułKomunikat z posiedzenia Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI ,,Solidarność’’w dniu 18 września 2012 roku
Następny artykułZaproszenie dla prasy
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj