Strona główna Aktualności Komunikat dot. spotkania z. Leszkiem Świętochowskim, prezesem ANR

Komunikat dot. spotkania z. Leszkiem Świętochowskim, prezesem ANR

695
0

19.03.2013 r. przedstawiciele Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego spotkali się z Leszkiem Świętochowskim, prezesem Agencji Nieruchomości Rolnych oraz p.o. dyrektora Oddziału Terenowego ANR w Szczecinie Jackiem Malickim.

Rozmawiano między innymi o przedłużaniu umów dzierżawy gruntów ornych w sytuacji, gdy rolnik nie może ich wykupić w całości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Rolnicy proponowali, aby przedłużanie umowy było powiązane z deklaracją rolnika wykupu gruntów etapami. Prezes ANR wstępnie poparł takie rozwiązanie.

Punktem spornym pomiędzy Komitetem Protestacyjnym, a Agencją Nieruchomości Rolnych są kryteria przetargowe przyjmowane przy sprzedaży gruntów. ANR utrzymuje, iż podstawowym kryterium winna być cena. Jej udział wynosiłby od 50 do 80 punktów na 100 możliwych. Propozycji nie akceptują protestujący w zachodniopomorskiem rolnicy. Uważają, w odniesieniu do ustaleń z 11 stycznia 2013 r., że cena w przetargu ofertowym nie powinna być najważniejszym kryterium. Mogłaby „ważyć” na poziomie 40 punktów w przypadku gruntów ornych przy najwyższej cenie zaproponowanej przez oferenta i 35 punktów w przypadku najniższej zaproponowanej ceny (dop. na 100 możliwych). Podkreślają, iż nie godzi to w interes finansowy państwa ponieważ cena minimalna plus postąpienie musi być zaoferowane przez rolnika. Przypomnijmy, że wyceny gruntów ornych dokonują rzeczoznawcy. Możemy tym samym stwierdzić, iż są one określane na realnym poziomie. Komitet optuje za wprowadzeniem pięciu kryteriów, które oprócz ceny uwzględniałyby np. wielkość gospodarstwa, wiek rolnika, wykształcenie, deklarowany okres osobistej pracy w gospodarstwie oraz to, czy rolnik nabywał wcześniej grunty z ANR.

Komitet Protestacyjny zaproponował, aby na poziomie weryfikacji wniosków wykluczać z przetargów ograniczonych i ofertowych na powiększenie gospodarstw rodzinnych tych, którzy od 2003 roku nabywali i zbywali grunty z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. To, zdaniem rolników, jeden z możliwych sposobów ograniczenia działalności tzw. „słupów”. Kredyty preferencyjne, udzielane przez banki lub ANR na zakup gruntów ornych, powinny służyć powiększaniu gospodarstw rodzinnych a nie spekulacji kosztem podatnika.

Poprzedni artykułProtest w Strzegomiu – 14 marca 2013 r.
Następny artykułKomunikat z posiedzenia Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI ,,Solidarność’’ w dniu 20 marca 2013 roku
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj