Strona główna Aktualności Komunikat Copa-Cogeca w sprawie budżetu

Komunikat Copa-Cogeca w sprawie budżetu

618
0

REAKCJA KOMITETÓW COPA-COGECA NA PROPOZYCJĘ BUDŻETU UE NA LATA 2014-20 PRZEDSTAWIONĄ PRZEZ KOMISJĘ

W swojej reakcji na propozycję budżetu UE na lata 2014-2020 przedstawioną przez Komisję Europejską Komitety Copa-Cogeca stwierdziły, że jest ona dobrym punktem wyjścia do dalszej dyskusji.  Komisja Europejska zaczyna rozumieć dlaczego zarówno Parlament Europejski jak i Komitety Copa-Cogeca domagają się silnego budżetu WPR. Przewodniczący Komitetu Copa Gerd Sonnleiter powiedział: “zdajemy sobie sprawę z tego, że ze względu na aktualną sytuację gospodarczą wszyscy musimy zacisnąć pasa. Przedstawiony budżet jest jednak niewielki, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wyzwania stojące przed rolnikami z UE. Już teraz rolnicy muszą radzić sobie z ekstremalnymi warunkami klimatycznymi oraz wahaniami rynków. Będą oni musieli dostosować swoją produkcję do długoterminowych zmian klimatu, co będzie się wiązało z zastosowaniem nowych technik oraz zwiększonymi inwestycjami. Biorąc pod uwagę zwiększające się zapotrzebowanie na żywność, koniecznie należy utrzymać możliwości produkcyjne w UE oraz odwrócić spadkowe tendencje produktywności.  Cieszę się, że Komisja przeznaczyła więcej funduszy na badania naukowe i zarządzanie kryzysowe, należy jednak skupić się na zielonym wzroście, a nie na zielonych ograniczeniach.   Komitety Copa-Cogeca przedstawiły szczegółowe propozycje dotyczące tych aspektów.”
Przewodniczący Komitetu Cogeca Paolo Bruni podkreślił: “Chętnie pomożemy rolnikom w uzyskaniu wyższych przychodów z rynku. Jednak aby to osiągnąć niezbędne są skuteczne instrumenty w ramach WPR, które pomogą wzmocnić pozycję rolników w łańcuchu żywnościowym. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest koncentracja dostaw poprzez tworzenie organizacji producenckich, takich jak spółdzielnie. W związku z wyjątkowymi wahaniami rynków konieczne są instrumenty zarządzania rynkami rolnymi.” Komitety Copa-Cogeca nawołują rządy państw członkowskich UE oraz Parlament Europejski do poparcia silnego budżetu WPR w czasie debaty na temat propozycji budżetu na lata 2014-2020, która odbędzie się w najbliższym czasie.

Poprzedni artykułSkładki KRUS
Następny artykułKomunikat ARiMR
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj