Strona główna Copa-Cogeca copa-cogeca Komunikat Copa-Cogeca: Rolnicy ofiarami rosyjskiego embarga

Komunikat Copa-Cogeca: Rolnicy ofiarami rosyjskiego embarga

832
0

Rolnicy i spółdzielnie rolnicze UE padły ofiarą polityki międzynarodowej, ponieważ muszą się teraz zmagać z rosyjskim embargiem: UE powinna więc podjąć pilne działania – tak brzmiał przekaz Copa i Cogeca na konferencji wysokiego szczebla.

Podczas  wydarzenia wysokiej rangi w Helsinkach Copa i Cogeca podkreśliły, że europejscy rolnicy płacą wysoką cenę za konflikt międzynarodowy między UE i Federacją Rosyjską i muszą sprostać rosyjskiemu embargu na eksport produktów rolnych UE i wezwały do podjęcia działań.

Pekka Pesonen, który zabrał głos podczas wydarzenia zorganizowanego przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, przestrzegł: „Przed wprowadzeniem embarga w sierpniu 2014 r. wartość eksportu sektora rolno-spożywczego UE do Rosji wynosiła 16 mld euro rocznie, jeżeli w niego wliczyć maszyny rolnicze.   Nasz import z Rosji był na poziomie 4 mld euro. Rosja była naszym największym rynkiem zbytu, naszym głównym klientem.  Przez rosyjskie embargo nasz eksport rolno-spożywczy obniżył się o 5,5 mld euro, czyli prawie o połowę.  Zakaz eksportu uderzył w szczególności w europejskich producentów mleka, mięsa oraz owoców i warzyw i doprowadził do spadku cen oraz zysków rolników, co niektórych zmusiło do zarzucenia działalności.”

 

 

 

„Służby Komisji Europejskiej zintensyfikowały wysiłki mające na celu znalezienie nowych rynków dla naszych europejskich produktów rolnych. Ale niestety za słowami nie idą czyny. W każdym razie nie widać perspektywy otwarcia nowych rynków. Mamy teraz przyzwoity budżet na działania promocyjne, ale brakuje możliwości, ażeby wykorzystać te fundusze w skuteczny sposób. Już od dawna podkreślamy potrzebę wykorzystania służb zewnętrznych UE do promowania nie tylko demokracji, praw człowieka i innych znaczących dla społeczeństwa kwestii, ale i naszej żywności wysokiej jakości i polityki zrównoważoności, która towarzyszy naszemu sektorowi rolnemu. Nie zauważyliśmy wystarczającej poprawy w tym zakresie.  Należy podjąć pilne działania, żeby zapewnić przyszłość sektora w kontekście rosnącego zapotrzebowania na żywność”.

 

Komunikat Copa-Cogeca pdf

Poprzedni artykułPosiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w dniu 7 lipca 2015 roku
Następny artykułCopa-Cogeca o przyjętym sprawozdaniu PE dot. sytuacji na rynku mleka
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj