Strona główna Aktualności Komunikat Copa-Cogeca

Komunikat Copa-Cogeca

678
0

KOMITETY COPA-COGECA OSTRZEGAJĄ, ŻE BEZ ZRÓWNOWAŻONEGO STOSOWANIA BIOPALIW, UE MOŻE NIE OSIĄGNĄĆ CELU REDUKCJI EMISJI GAZÓW CIEPLARNIANYCH

Komitety Copa-Cogeca ostrzegły w dniu dzisiejszym w czasie seminarium wysokiego szczebla, że bez zrównoważonego stosowania biopaliw, Unia Europejska może nie osiągnąć celu redukcji emisji gazów cieplarnianych do roku 2020.

Przemawiając na Seminarium zorganizowanym przez Komitety Copa-Cogeca przy wsparciu BDBe, ePURE i UFOP, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca, Pekka Pesonen podkreślił : „Podczas gdy produkcja żywności jest głównym celem rolnictwa, biopaliwa dają wiele możliwości jeżeli chodzi o redukcję emisji gazów cieplarnianych i zapewniają zatrudnienie w obszarach wiejskich UE. Mogą być produkowane na terenie UE w sposób zrównoważony, bez ponoszenia odpowiedzialności za pośrednie zmiany użytkowania gruntów w państwach trzecich”. Dodał: „Dzieje się tak dlatego, że nie wszystkie dostępne grunty orne w UE są uprawiane. Ponadto, jedynie część upraw roślin oleistych, zbóż i buraków cukrowych wykorzystywanych do produkcji biopaliw jest faktycznie przekształcana na energię. Większość pozostaje w sektorze pasz, wraz z bogatobiałkowymi produktami ubocznymi produkcji biopaliw, które pomagają Unii Europejskiej zmniejszyć znaczne uzależnienie od importowanych pasz zwierzęcych. Zwiększona produkcji biopaliw w UE także przyczynia się do zmniejszenia nacisków jeżeli chodzi o wykorzystanie gruntów w państwach spoza UE i pomaga w walce z wylesianiem tropikalnych lasów deszczowych. Również dzięki niej mogą spaść ceny pasz zwierzęcych, które są obecnie ogromnym ciężarem dla europejskich rolników.” Pan Pesonen wzywał do spójności unijnych polityk: rolnej, energetycznej, środowiskowej i handlowej. „Unijny sektor biopaliw/biopłynów nie może ponosić kary lub być stawiany w niekorzystnym położeniu, jeżeli inne polityki unijne obejmują instrumenty, które ograniczają poprawę produktywności w rolnictwie, czy też popychają UE do zlecania produkcji na zewnątrz. To skutkowałoby jedynie wylesianiem i wyższymi emisjami w państwach trzecich, które działają wbrew celom UE”.

Poprzedni artykułDrożeje paliwo
Następny artykułKonferencja z okazji rejestracji NSZZ RI "Solidarność"
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj