Strona główna Aktualności Komunikat Copa-Cogeca

Komunikat Copa-Cogeca

796
0

KOMITETY COPA-COGECA PRZESTRZEGAJĄ PRZED NOWYMI EUROPEJSKIMI PROPOZYCJAMI ODNOSZĄCYMI SIĘ DO WPROWADZENIA PODATKU WĘGLOWEGO
DLA SEKTORA ROLNEGO I LEŚNEGO W UE

Komitet Copa-Cogeca przestrzegł dzisiaj przed nową propozycja Komisji Europejskiej w sprawie wprowadzenia europejskiego podatku węglowego w sektorze rolnym oraz w sektorze ogrodniczym jak i w sprawie usunięcia zwolnień podatkowych. Komitety Copa-Cogeca podkreślają, że rolnicy już muszą stawić czoła wysokim cenom środków produkcji i ta inicjatywa jeszcze bardziej pogorszyłaby ich konkurencyjność. Propozycja Komisji Europejskiej ustala minimalny poziom opodatkowania transportu i paliw kopalnych w UE, w oparciu o emisje CO2 paliw i ich zawartość energetyczną oraz zniesienie obecnych zwolnień podatkowych dla paliw wykorzystywanych do celów rolnych. W piśmie wysłanym do europejskiego Komisarza ds. Rolnictwa, Daciana Cioloşa, Sekretarz Generalny Komitetów Copa-Cogeca, Pekka Pesonen, wyjaśnia: « Europejscy rolnicy muszą stawiać czoła bardzo wysokim kosztom produkcji. Dane Eurostatu pokazują 57% wzrost cen energii w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Mamy też lepszą pozycję niż inne sektory, jeśli chodzi o redukcję emisji, 20% spadek emisji został zanotowany w sektorze rolnym w latach 1990 – 2007 ». Sekretarz Generalny dodał « Wprowadzenie nowego tekstu, aby odzwierciedlić emisje CO2 zagroziłoby konkurencyjność europejskich rolników i ich dochodów i doprowadziłoby do powstania bezrobocia na obszarach wiejskich. Działania te zostałyby ponadto przeniesione poza UE, gdzie emisje są większe i nie są one podane opodatkowaniu. Na przykład, produkcja wołowiny dużego kraju, który eksportuje do Europy, emituje dwa razy więcej emisji gazów cieplarnianych niż europejska produkcja wołowiny. Domagamy się zatem, aby Komisja zwolniła rolnictwo, ogrodnictwo i leśnictwo z tego podatku ».

Poprzedni artykułPosiedzenie 11.04.2011
Następny artykułKomunikat Copa-Cogeca
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj