Strona główna Nowości Nowości Komunikat ARR

Komunikat ARR

770
0

REKORDOWO WYSOKI SKUP MLEKA

Agencja Rynku Rolnego uprzejmie informuje, iż z informacji przekazywanych comiesięcznie przez podmioty skupujące do Dyrektorów Oddziałów Terenowych Agencji Rynku Rolnego odnośnie ilości mleka dostarczonego przez dostawców hurtowych wynika, że rok kwotowy 2012/2013 rozpoczął się rekordowo wysokim skupem mleka.

W okresie od kwietnia do lipca 2012 r. do podmiotów skupujących dostarczono ok. 3,47 mld kg mleka, tj. o ok. 8% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku kwotowego.

Stopień wykorzystania kwot indywidualnych przysługujących dostawcom hurtowym po 4 miesiącach roku kwotowego 2012/2013 wyniósł ok. 36,4%.

W tym samym okresie poprzedniego roku kwotowego dostawcy wykorzystali swoje limity w 34,4%.

W miesiącach czerwiec – lipiec 2012 r. odnotowano nieznaczne wyhamowanie wzrostowej tendencji w dostawach mleka do skupu.

Należy przypomnieć, że w roku kwotowym 2011/2012 poziom wykorzystania kwoty krajowej dostaw wyniósł 98%. Ponadto na rok kwotowy 2012/2013 przysługująca Polsce kwota krajowa wzrosła o 1%. Wobec powyższego maksymalny wzrost dostaw w roku 2012/2013 nie powodujący przekroczenia kwoty krajowej przeznaczonej dla dostawców hurtowych stanowi 3%.

Jednocześnie pragnę podkreślić, iż w przypadku, gdy dynamika skupu mleka z ostatnich 4 miesięcy utrzyma się na nawet nieco niższym poziomie w następnych miesiącach roku kwotowego 2012/2013, istnieje znaczące ryzyko przekroczenia przez Polskę kwoty krajowej dostaw. Konsekwencją powyższego będzie konieczność uiszczenia przez dostawców hurtowych po zakończeniu roku 2012/2013 opłaty z tytułu nadwyżek. Wysokość opłaty wynosi 27,83 EUR za 100 kilogramów mleka.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że na stronie internetowej Agencji Rynku Rolnego (www.arr.gov.pl) w zakładce Kwotowanie produkcji mleka można monitorować aktualizowane co miesiąc informacje dotyczące wysokości dostaw mleka do skupu oraz stopnia wykorzystania kwot indywidualnych przez dostawców hurtowych.

Poprzedni artykułNekrolog
Następny artykułSpotkanie przedstawicieli związków i organizacji rolniczych z ministrem rolnictwa
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj