Strona główna Aktualności Komunikat

Komunikat

749
0

W ZWIĄZKU Z NAPIĘTĄ SYTUACJĄ RYNKOWĄ, KOMITETY COPA-COGECA PODKREŚLAJĄ KONIECZNOŚĆ ZWIĘKSZENIA PRODUKTYWNOŚCI ZBÓŻ I PUBLIKUJĄ NOWE PROGNOZY DOTYCZĄCE ZBÓŻ

W związku z napiętą sytuacją na światowym rynku zbóż oraz w związku ze wzrostem zapotrzebowania na zboża, Komitety Copa-Cogeca domagają się instrumentów, aby zwiększyć produktywność zbóż w UE. Ostatnie dane odnoszące się do zbóż Komitetów Copa-Cogeca na lata 2011/12 pokazują jedynie lekki wzrost produkcji, o 2.4%, a producenci muszą stawić czoła wysokim cenom środków produkcji. Kwestia ta była przedmiotem debaty prowadzonej na łonie grupy roboczej „Zboża” Komitetów Copa-Cogeca. Przewodniczący grupy roboczej, Ian Backhouse, podkreślił: « Sytuacja na światowym rynku pszenicy powinna pozostać napięta do końca obecnej kampanii w związku z większym popytem na pasze. Światowe zapasy prawdopodobnie zmniejszą się o 13 milionów ton. Ponadto, nowe prognozy Komitetów Copa-Cogeca dla zbóż na ten sezon pokazują lekki wzrost produkcji pszenicy, w wysokości 2.3%. Producenci muszą stawić czoła wysokim kosztom produkcji oraz niskiemu poziomowi wzrostu produktywności» (Aby uzyskać więcej informacji, zobacz : http://www.copa-cogeca.eu/img/user/file/CER-GOL-2011.pdf). W związku ze wzrostem światowego zapotrzebowania na pasze oraz w związku ze zwiększoną niestabilnością na rynkach, Sekretarz Generalny Komitetów Copa-Cogeca, Pekka Pesonen, wyjaśnił: « Należy zwiększyć produktywność dzięki silnej WPR. Instrumenty zarządzania rynkiem muszą być utrzymane i poprawione w przyszłej WPR, aby osiągnąć ten cel oraz aby zapewnić bezpieczeństwo żywności dla 500 milionów naszych konsumentów. Płatności bezpośrednie również muszą zostać utrzymane, aby pomóc rolnikom w stawieniu czoła niestabilności na rynkach. Mamy pewne obawy jeśli chodzi o większe zazielenianie WPR, jak przewidziane jest to w projektach Komisji, ponieważ doprowadziłoby to do wzrostu kosztów płaconych przez rolników i zagrażałoby to produkcji żywności. Możemy dodać to do ostatniej utraty dwóch milionów hektarów powierzchni produkcji».

Poprzedni artykułWybory do Izb Rolniczych
Następny artykułKomunikat Copa-Cogeca
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj