19.11.2021
#DumpTheAntidumping: Komisja Europejska (w końcu) rozpoczyna dochodzenie w sprawie ceł przywozowych nałożonych na nawozy UAN
W ciągu ostatnich miesięcy Copa i Cogeca kwestionowały użyteczność środków antydumpingowych stosowanych w odniesieniu do nawozów UAN na poziomie europejskim. Ceny pobiły rekord tej zimy a sytuacja jest coraz trudniejsza na poziomie gospodarstw. DG Trade podjął decyzję, aby rozpocząć dochodzenie odnośnie rzeczywistego wpływu środków antydumpingowych. Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjmują te pierwsze kroki, które mogą prowadzić do zniesienia ceł antydumpingowych i zwracają się do Komisji Europejskiej o podjęcie szybkiego działania.
Od początku 2021 r. ceny nawozów azotowych wzrosły trzykrotnie. Obecnie stanowią 55% kosztów produkcji dla rolników prowadzących uprawy w Europie. Oprócz tego wzrostu, podaż poza sezonem była niższa niż zazwyczaj i dystrybutorzy już teraz nie są pewni czy będą w stanie zaspokoić popyt rolników w wielu państwach członkowskich do okresu wiosennego. Te warunki w ogromnym stopniu zagrażają zdolnościom produkcyjnym rolników prowadzących uprawy, którzy zmierzają się zarówno z niestabilnością międzynarodowego rynku upraw, jak i zakłóceniami konkurencji z rolnikami na całym świecie w związku z nadmiernie chronionym europejskim rynkiem nawozów.
Ceny nawozów, zwłaszcza roztworu saletrzano-mocznikowego (UAN) mają związek z rosnącym światowym popytem na gaz i cenami za transport morski, a także niewystarczającą konkurencją na wewnętrznym rynku UE. Często opinia publiczna nie zdaje sobie sprawy z tego, że bariery celne dotyczące nawozów azotowych oraz cła antydumpingowe nałożone na UAN na poziomie UE stały się główną przeszkodą dla rolników oraz naraziły ich na nadmierne opłaty i poważne ryzyko niedoboru dostaw. W tym samym czasie europejski przemysł nawozów, który doświadczył wysokich kosztów produkcji oraz cen sprzedaży, w dalszym ciągu osiąga nadmierne marże zysku.
Odnosząc się do rozpoczęcia dochodzenia przez Komisję Europejską w sprawie barier przywozowych chroniących sektor nawozów, Tim Cullinan, wiceprzewodniczący Copa, powiedział „Jest to pierwszy krok. Komisja zdecydowała się wysłuchać uwag społeczności rolnej na temat nadmiernej ochrony rynku nawozów. Należy działać szybko, jako że ceny UAN wynoszą powyżej 750 €/t a sytuacja jest napięta w niektórych państwach członkowskich. Z tego względu mamy nadzieję, że dochodzenie wszczęte przez Komisję Europejską zostanie zakończone w terminie, który bierze pod uwagę krytyczną sytuacje gospodarstw.