Strona główna Aktualności Komisarz UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Dacian Ciolos w Senacie –...

Komisarz UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Dacian Ciolos w Senacie – rozmowy o negocjacjach unijnych

603
0

1 lipca senatorzy Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, członkowie sejmowej i senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz związków i organizacji rolniczych spotkali się z komisarzem Unii Europejskiej ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Dacianem Ciolosem. W rozmowach uczestniczył również Stanisław Kalemba, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jerzy Plewa, Dyrektor Generalny Komisji Europejskiej ds. Rolnictwa oraz Janusz Wojciechowski – poseł do Parlamentu Europejskiego. Rozmowy dotyczyły negocjacji unijnych w sprawach rolnictwa, a przede wszystkim WPR 2014-2020, PROW, dopłat bezpośrednich, kwotowania mleka, małych przedsiębiorstw oraz rent strukturalnych. Spotkaniu przewodniczył Przewodniczący Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jerzy Chróścikowski.

 

Celem spotkania było uzyskanie jak najszerszych informacji o ustaleniach dotyczących Wspólnej Polityki Rolnej 2014-2020. Jerzy Chróścikowski podkreślił, że w ostatniej chwili uzyskano kompromis w sprawie wspólnych ram finansowania WPR. Ponadto Polska posiada zbyt mało informacji o aktach legislacyjnych, które są w trakcie przygotowania przez Parlament Europejski. Próbowano uzyskać informacje dotyczącą etapów prac nad aktami delegowanymi. Senator Chróścikowski podkreślił, że najważniejsza jest realizacja uzyskanych kompromisów w najbliższej przyszłości. Polityka Unii Europejskiej nakłada coraz więcej ciężarów dla rolników, a coraz mniej wsparcia finansowego. Przewodniczący NSZZ RI ,,Solidarność’’ zaznaczył, że wciąż nie ma widocznej konkurencyjności Polski wobec pozostałych państw członkowskich.

Według Komisarza UE DS. Rolnictwa Dacina Ciolosa rolnicy posiadają informacje o podjętych decyzjach w sektorze rolnictwa na najbliższe lata. Polityka reformy rolnej jest wspólna i dotyczy wszystkich państw członkowskich.

Duże zainteresowanie wśród uczestników rozmów budziły kwestie rekompensat za zniesienie kwot mlecznych. Tych rekompensat Komisja Europejska jednak nie przewiduje. Zanim zostaną wyeliminowane limity mleczne w 2015 roku, będą toczyły się rozmowy w tym temacie w Brukseli.

Odnośnie przenoszenia środków między filarami padła odpowiedź, iż istnieje możliwość przenoszenia 15% z I filara oraz 25% z II filara. Dotyczy to tylko państw członkowskich.

Małe przedsiębiorstwa są częścią składową małego regionu. Oprócz PROW istnieie możliwość uzyskania innych środków finansowych. Jest to szansa na wsparcie wysokości 15 tys. euro.

Rent strukturalnych Unia Europejska również nie przewiduje, natomiast będzie pracować nad rozwiązaniem zastępczym.

Nie planuje się powrotu do wspierania produkcji tytoniu.

Przewodniczący Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi podsumowując spotkanie stwierdził, że pieniądze przeznaczone dla rolników są mniejsze, niż do tej pory. Decyzja o ewentualnym przesuwaniu środków między filarami należy do Parlamentu Europejskiego. Stwierdzenie potwierdzające Komisarza, że Premierzy Rządów nie walczyli o WPR świadczy o tym, że rolnictwo zostało częściowo pominięte. Polscy rolnicy nie są zadowoleni z negocjacji, są obawy o kolejne zagrożenie konkurencyjności polskiego rolnictwa. Istnieje też kolejna obawa, czy młodzi rolnicy będą chcieli przejmować gospodarstwa rodzinne.

Poprzedni artykułRozmowy o WPR w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej
Następny artykułInformacja z posiedzenia Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o decyzji Rządu RP w sprawie uruchomienia kredytów preferencyjnych
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj