W dniu 26 kwietnia 2019 roku w następstwie wniosku zgłoszonego przez NSZZ RI „Solidarność” podczas posiedzenia Prezydium Copa Cogeca w Brukseli, Związek wystosował pismo do Sekretarza Generalnego Copa Cogeca Pekki Pesonena z wnioskiem o podjęcie na forum instytucji europejskich działań mających na celu wydłużenie terminu ważności badań krwi na obecność ASF u świń.
Przypomnijmy, że w związku z podjęciem przez Komisję Europejską decyzji dotyczącej skrócenia okresu ważności badań próbek krwi od świń z przeznaczeniem do badań na obecność wirusa ASFV poprzez zmianę artykułu 8 ust. 2 pkt. c Decyzji Wykonawczej Komisji 2014/709/UE z dnia 9 października 2014 r. w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylająca decyzję wykonawczą 2014/178/UE, skrócono do 7 dni termin ważności badań krwi u świń na obecność ASF.
Zgodnie z opiniami środowiska rolniczego i hodowców trzody fakt ten i termin 7 dni podczas których badanie zachowa ważność a hodowca będzie mógł przenieść stado do ubojni (zakładając, że od pobrania próbki, poprzez jej transport i badanie, może minąć nawet 3-5 dni a hodowcy pozostaje zaledwie 2 dni na zorganizowanie całego procesu) będzie miał bardzo niekorzystny wręcz paraliżujący wpływ na prowadzenie hodowli. Zdaniem rolników, co podziela również w swoich obawach NSZZ RI „Solidarność”, fakt skrócenia ww. okresu może spowodować duże zamieszanie na rynku i poważne zatory w obrocie trzodą oraz bardzo poważne kłopoty nie tylko dla rolników ale także dla całej branży. Zdaniem NSZZ RI „Solidarność” istnieje obawa, że przepisy w ww. kształcie będą niemożliwe do wykonania.
Wcześniej, bo w dniu 11 kwietnia br. z wnioskiem o podjęcie działań w tym temacie do ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego wystąpiła Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” Teresa Hałas, deklarując także wsparcie tych działań na forum Unii Europejskiej.
Przewodnicząca Związku zaapelowała także o rozważenie decyzji finansowych i kadrowych, zwiększających przepustowość Zakładów Higieny Weterynaryjnej badających próbki na obecność ASF, a tym samym wpływających na szybkość całego procesu, który jest tak ważny dla hodowców trzody chlewnej z terenów ASF.