Strona główna Nowości Nowości KFPZ: Lepiej na rynku zbóż nie będzie

KFPZ: Lepiej na rynku zbóż nie będzie

600
0

– To już kolejny rok, kiedy spodziewamy się wysokiej produkcji zbóż. Bo o ile nie przeszkodzi w tym pogoda, zwłaszcza pszenica prezentuje się bardzo korzystnie. Sytuacja ta na pewno będzie miała wpływ na cenę – mówi Rafał Mładanowicz, prezes Krajowej Federacji Producentów Zbóż.

W ostatnich tygodniach mamy do czynienia ze spadkami cen ziarna zbóż, zwłaszcza pszenicy i żyta – o czym pisaliśmy już wcześniej. Rolnicy mimo obniżek opróżniają magazyny, ponieważ, nie liczą już, że ta cena wzrośnie.

Zdaniem Mładanowicza w najbliższym czasie sytuacja na rynku się nie poprawi, a ceny będą jeszcze niższe. Nie ma bowiem przesłanek do tego, aby była ona wyższa.

– Mamy większą podaż od popytu, a to skutkuje zawsze obniżką cen. Dodatkowo jako kraj, nie oszukujmy się, nie mamy realnego wpływu na rynek światowy, a nawet europejski – mówi prezes KFPZ.

W jego ocenie zarówno instytucje rządowe, jak i same organizacje rolnicze, powinny wspierać powstanie Polskiego Terminala Zbożowego. Nie widać jednak zaangażowania w tej sprawie, albo nawet wspólnego stanowiska.

– Bez wsparcia eksportu zboża drogą morską np. do krajów arabskich, za kilka lat może okazać się, że ceny te będą jeszcze niższe – dodaje Rafał Mładanowicz.

źródło: farmer.pl

Poprzedni artykułDramat hodowców trzody na Podlasiu
Następny artykułRelacja z Manifestacji NSZZ RI „Solidarność”
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj