Strona główna Aktualności Josef Rottenaicher laureatem nagrody im. bp. Andrzejewskiego za 2012 rok

Josef Rottenaicher laureatem nagrody im. bp. Andrzejewskiego za 2012 rok

699
0

Kapituła Nagrody im. Księdza Biskupa Romana Andrzejewskiego, długoletniego Krajowego Duszpasterza Rolników, obradująca pod honorowym przewodnictwem ks. bp. Alojzego Orszulika nagrodziła Josefa Rottenaichera, Działacz Katolickiego Ruchu Ludowego w Niemczech i Diecezji Passau. Laureat wraz z żoną i przyjacielem gościł w siedzibie naszego Związku.


 

Josef Rottenaicher jest również członkiem Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich. Od lat osiemdziesiątych XX wieku angażował się w pomoc polskim rodzinnym gospodarstwom rolnym. Był organizatorem dostawy maszyn, materiałów siewnych, prowadził akcję szkoleń młodych rolników z Polski w Niemczech i kursy językowe dla nauczycieli ze szkól wiejskich.


Został odznaczony m.in. przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi za „budowanie mostów między Polską i Niemcami”, a przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi medalem za pomoc dla powodzian.

Tegoroczna Nagroda jest symbolicznym uznaniem zasług laureata oraz wszystkich członków Katolickiego Ruchu Ludowego w Niemczech (KLB), którzy angażowali się we wspieranie polskich rolników w czasach trudnych.

Nagroda im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego została ustanowiona przez Fundację „Solidarna Wieś”, by honorować osoby szczególnie zasłużone dla wszechstronnego rozwoju polskiego rolnictwa. W tym roku będzie wręczona po raz dziewiąty. Uroczystość odbędzie się w sali obrad plenarnych Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie 28 lutego. Wcześniej otrzymali ją: abp Józef Glemp, prof. Andrzej Stelmachowski, prof. Maria Radomska, ks. prałat Bogusław Bijak, ks. bp Alojzy Orszulik, dr Maria Stolzman, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, Roman Kluska.

Fundacja „Solidarna Wieś” powstała w 1997 r. z inicjatywy bp Romana Andrzejewskiego, który był razem ze Sławomirem Siwkiem prywatnym współfundatorem. Jej celem jest działanie na rzecz rozwoju cywilizacyjnego i kulturalnego wsi i małych miast ze szczególnym uwzględnieniem działania na rzecz rozwoju czytelnictwa i społecznych instytucji kształceniowych w małych ośrodkach. Fundacja wspiera czasopisma lokalne, wydawnictwa książkowe skierowane do rolników. Wspomaga charytatywnie biedne rodziny wiejskie.


Poprzedni artykułDlaczego protestujemy?
Następny artykułRolnicza SOLIDARNOŚĆ – z dziejów Niezależnego Ruchu Chłopskiego 1980-1989
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj