Strona główna Aktualności Jak świętowali rolnicy Małopolscy podczas długiego weekend`u majowego

Jak świętowali rolnicy Małopolscy podczas długiego weekend`u majowego

619
0

UCZESTNICZĄC W 150. ROCZNICA URODZIN BŁ. MARII TERESY LEDÓCHOWSKIEJ ORAZ 2 BIEGU ZIEMI LIMANOWSKIEJ…

Przełom kwietnia i maja obfitował w wiele ważnych i znaczących uroczystości, w których czynny udział wzięli przedstawiciele NSZZ „Solidarność” RI.

29 kwietnia w parafii p. w. św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej odbyły się główne obchody 150. rocznicy urodzin bł. Marii Teresy Ledóchowskiej (1863 – 1922). Ta błogosławiona, która miłowała swoja ojczyznę – Polskę,  szczególne zasługi odniosła działalnością misyjną.  W roku 1894 założyła Sodalicję, której zadaniem było wykupywanie niewolników i niewolnic. Całe swoje życie poświęciła ona by wyzwolonym Afrykańczykom zapewnić godne życie, dając im możliwość kształcenia się oraz pokazując drogę do Boga.

Msza św. pod przewodnictwem J. E. Ks. Bp Andrzeja Jeża zgromadziła w Lipnickim kościele wiernych z różnych stron diecezji. Równocześnie na ten jeden dzień Lipnica Murowana – przez tamtejszych mieszkańców nazywana ziemią świętych i błogosławionych – stała się miejscem spotkania Rodzin Radia Maryja i Telewizji Trwam. Mały neogotycki kościół wypełnił się tymi, którzy w tym szczególnym dniu chcieli uczcić pamięć błogosławionej misjonarki oraz dołączyć się do modlitwy o jej szybka kanonizację. Pośród licznie zebranych byli też przedstawiciele „Solidarności” Rolników Indywidualnych wraz z Przewodniczącym Małopolskiej Rady Wojewódzkiej Panem Wojciechem Włodarczykiem. Chcąc w należyty i pełen szacunku sposób oddać hołd „Matce Afryki” bł. Marii Teresie Ledóchowskiej nawę główną kościoła wypełniły poczty sztandarowe, w tym trzy w strojach regionalnych  reprezentujące NSZZ „Solidarność” RI, to jest poczet sztandarowy z Powiatu Limanowskiego, z Gminy Zakliczyn oraz Gminy Jodłownik. Ponadto w świątyni można było dostrzec szeregi strażaków, kobiet w barwnych ubiorach ludowych oraz dzieci z Kółek Misyjnych.

Homilia wygłoszona przez Ks. Bp Andrzeja Jeża skłoniła wszystkich zebranych do głębokiego zastanowienia. Przypominając słuchającym historie życia i działalności bł. Marii Teresy Ksiądz Biskup wyraźnie zaznaczył kilka istotnych kwestii, których wymiar
w dzisiejszym świecie powinien być uniwersalny. Wyraźnie zaznaczając, że dzieło bł. Marii Teresy jest ciągle żywe biskup tarnowski podkreślił wagę daru polskich misjonarzy dla krajów kolonialnych. Mówił o świętości, która jest drogą pod prąd oraz jest wyrazem sprzeciwu. Drogą, której święci poszukiwali z determinacją, a później wytrwali w podążaniu nią, zawstydzając wszystkich dookoła. Drugim poruszanym zagadnieniem w kontekście życia błogosławionej M. T. Ledóchowskiej była wielce znacząca rola jaką odgrywają rodzice, zwłaszcza w czasach gdy „modne” są nadopiekuńczość i brak wymagań. Ksiądz Biskup podkreślił znaczenie wychowania młodego pokolenia stawiając nacisk na kulturę bycia, właściwe wykształcenie, a przede wszystkim na duchowość. Na zakończenie biskup tarnowski prosił o wspólna modlitwę za chrześcijańskie rodziny, które są domowymi kościołami oraz za  matki i ojców, aby byli nauczycielami i świadkami wiary dla swoich dzieci.

To uroczyste spotkanie w Lipnicy Murowanej stało się pretekstem by zatrzymać się
i zastanowić nad takimi kwestiami jak misje i rodzina – oba te zagadnienia okazują się fundamentami krzewienia wiary chrześcijańskiej.

Z kolei 1 maja w atmosferze współzawodnictwa sportowego i zabawy w rodzinnym
i przyjacielskim gronie została w nietypowy sposób uczczona 2 rocznica beatyfikacji Jana Pawła II. Stowarzyszenie Kulturalno – Oświatowe „Ziemia Limanowska” wraz z Powiatem Limanowskim przy wsparciu wielu innych organizacji i osób indywidualnych oraz pod patronatem NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych oraz „Solidarności” Robotniczej zorganizowało Bieg Ziemi Limanowskiej. Ta impreza sportowa z powodu zbieżności daty ze wspomnieniem św. Józefa Robotnika została połączona z odpustem w Starej Wsi, gdzie znajduje się kościół pod wezwaniem tego Świętego.

Tego dnia o godzinie 11.00 w kościele parafialnym w Starej Wsi odbyła się uroczysta Msza św. odpustowa. W trakcie kazania wygłaszanego przez ojca Andrzeja Szczyptę z zakonu Bernardynów padły znaczące słowa. Kaznodzieja szczególnie podkreślił ciężka pracę rolnika, który produkuje chleb. Mówił: „Gdyby nie chleb wyprodukowany przez rolnika nie byłoby chleba przemienionego w eucharystie”. Poruszył również temat życia codziennego wypełnionego pracą. Ojciec Szczypta  zwrócił też uwagę na narastający problem emigracji zarobkowej, której negatywne skutki głównie odbijają się na trwałości rodziny, która jest podstawą naszego społeczeństwa i naszej ojczyzny.

Po mszy św. rozpoczęły się przygotowania do startu w biegu z Limanowej do Starej Wsi w kategorii kobiet i mężczyzn. Zorganizowany został również przejazd rowerowy na tej samej trasie. Dla najmłodszych uczestników imprezy były przygotowane gry i zabawy. Całość zawodów, gier i zabaw została tak umiejętnie przygotowana by pomimo zaszczytnego celu uczczenia rocznicy beatyfikacji polskiego papieża dzień ten był czasem odpoczynku, zdrowej rywalizacji i dobrej zabawy.

Pięknym zakończeniem tego majowego dnia była zainaugurowanie przy kościele św. Józefa w Starej Wsi Święta Flagi – przypadającego na 2 maja. Po przemówieniach, które utrzymane w duchu patriotycznym, przypomniały o symbolice naszej flagi narodowej, zostały wszystkim zebranym rozdane biało – czerwone flagi. W imieniu NSZZ RI Solidarność, flagi narodowe wręczał przewodniczący Rady Wojewódzkiej pan Wojciech Włodarczyk, W taki oto sposób przeplatały się ze sobą w tym dniu rozmaite tematy m. in.: dzieła i nauki bł. Jana Pawła II, pracy rąk ludzkich, której patronuje św. Józef  oraz zabawy i zdrowia jakie niesie ze sobą sport, oraz znaczenia flagi narodowej.

Ponadto rolnicy indywidualni NSZZ „Solidarność” brali udział w tegorocznych obchodach Święta Konstytucji 3 Maja. Czynnie włączyli się w uroczystości odbywające się na Wawelu w Krakowie, a także w Tarnowie, Limanowej, Nowym Sączu, Nowym Targu i Grybowie oraz w wielu innych mniejszych miejscowościach.

Poprzedni artykułObchody Rocznicowe rejestracji NSZZ RI ,,Solidarność'' w województwie mazowieckim
Następny artykułInformacja z posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj