Strona główna Nowości Nowości Informacje z posiedzeń Sejmowych Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dn. 23...

Informacje z posiedzeń Sejmowych Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dn. 23 lipca br.

650
0

23 lipca br. odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wysłuchano informacji Ministrów: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Skarbu Państwa o sytuacji giełd towarowych i rynków hurtowych w świetle potrzeb rynku rolnego w Polsce w kontekście przebiegu procesu prywatyzacji.

Informację przedstawili: Tadeusz Nalewajk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Wojciech Chmielewski, dyrektor Departamentu Prywatyzacji Ministerstwa Skarbu Państwa.

Rynki hurtowe odgrywają ważna rolę w dystrybucji artykułów rolnych oraz poprawiają stan bezpieczeństwa obrotu żywnością, dając również gwarancję wysokiej jakości produktów.

Budowa rynków rolno-spożywczych rynków hurtowych została zapoczątkowana w 1996 roku „Programem organizacji rynków hurtowych i giełd towarowych do 2000 r.”, którego kontynuacja był „Rządowy program budowy i rozwoju rynków hurtowych i Warszawskiej Giełdy Towarowej – I etap” z 1999 r. oraz II etap – z 2001 r. Podczas budowy rynków hurtowych wsparcia finansowe następowało poprzez obejmowanie akcji przez agencje rolne: Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencję Rynku Rolnego oraz Agencję Własności Rolnych Skarbu Państwa (obecnie ANR). Akcje ARR oraz AWRSP z mocy prawa zostały przekazane na rzecz Skarbu Państwa natomiast ARiMR jest obecnie akcjonariuszem w 12 rynkach hurtowych. Każdy z rynków jest odrębnym przedsiębiorstwem ze zróżnicowaną strukturą akcjonariatu. Udział Skarbu Państwa w kapitale zakładowym wynosi od 0,71% do 59,32%. Biorąc pod uwagę postulaty zgłaszane przez środowisko rolnicze w Ministerstwie Skarbu Państwa wypracowano szczególny sposób prywatyzacji podmiotów, w których udział ma Skarb Państwa, umożliwiający wzięcie udziału w tym procesie producentom rolnym. Koncepcją prywatyzacji spółek rolno-spożywczych zostało objętych 8 rynków rolnych. Koncepcja przewiduje możliwość nabycia akcji w pierwszej kolejności dotychczasowym akcjonariuszom, a w przypadku ich niezbycia – pracownikom i producentom rolnym oraz związkom producentów rolnych a następnie, przy braku ich zainteresowania – na zasadach ogólnych.

Poprzedni artykułInformacje z posiedzeń Sejmowych Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dn. 25 lipca br.
Następny artykułInformacje z posiedzeń Sejmowych Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dn. 24 lipca br.
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj