Strona główna Aktualności Informacja z posiedzenia Świętokrzyskiej Rady Wojewódzkiej

Informacja z posiedzenia Świętokrzyskiej Rady Wojewódzkiej

662
0

W dniu 18 listopada w biurze poselsko – senatorskim PiS w Kielcach, odbyło się posiedzenie Świętokrzyskiej Rady Wojewódzkiej. Posiedzenie rady swą obecnością zaszczyciła Poseł na Sejm RP Pani Maria Zuba (PiS). Na wstępie Pani poseł przedstawiła aktualną sytuację w „świecie politycznym” województwa świętokrzyskiego,  ponieważ kilkanaście minut wcześniej była uczestnikiem dyskusji politycznej w Radiu Kielce.  Scena polityczna w świętokrzyskim jest bardzo wyraźnie podzielona na dwie części, z lewej zdecydowanie PO, SLD, PSL i RP a z coraz większą przewagą po prawej stronie PiS  i  SP.  To dobrze wróży dla związku bowiem zupełnie zanikło działanie „kółek rolniczych”, Izby rolnicze stały się organem PSL a Samoobrony już nie ma. Publiczne doradztwo rolnicze jest w całości podporządkowane PSL i indywidualnym rolnikom za wyjątkiem działalności czysto biurokratycznej, nie ma nic do zaoferowania. Pani Poseł przedstawiła ocenę środowiska wiejskiego, zwłaszcza jego „lewej” strony w kontekście dzień wcześniej, wyboru nowego prezesa PSL w Warszawie i stanu „szoku” betonowej (komunistycznej) części PSL-u w świętokrzyskim. Zmiana na stanowisku prezesa PSL może być korzystna dla środowiska świętokrzyskiego, ale nie musi, bowiem we władzach lokalnych (samorządowych) przeważa dawny (komunistyczny) aparat ZSL. Ponadto Pani poseł odniosła się do „aferalnej” sytuacji w świętokrzyskim PO gdy media ujawniły „przestępczo – kryminalne” działania członków rodzin osób we władzach świętokrzyskiej PO. Ze względu na wcześniejsze umówione spotkania, Pani poseł podziękowała za zaproszenie na Radę Wojewódzką i nas opuściła, życząc owocnych obrad.

 

Ze względu na nieobecność większości członków rady (brak qworum), przewodniczący odstąpił od zgłoszonego wcześniej programu posiedzenia i przedstawił bieżące działania.

Po przesłanym na ręce Prezydenta RP i Premiera Rządu RP apelu rolników z konferencji „Środowisko wiejskie i rolnictwo świętokrzyskie w perspektywie 2014-2020” organizowanej przez związek w Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej Królowej Polski w Kalkowie-Godowie na adres przewodniczącego wpłynęły pisma z Kancelarii Prezydenta RP, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Urzędnik kancelarii Prezydenta RP uprzejmie informuje, że Pan Prezydent jest poinformowany o sytuacji na polskiej wsi i w związku z tym zaprasza na stronę internetową kancelarii do zapoznanie z działaniami prezydenta w tym temacie.  Urzędnik kancelarii PRM bezceremonialnie kieruje apel rolników do MRiRW aby tam szukać odpowiedzi. Odpowiedź z MRiRW podpisał osobiście minister Nalewajk i jest w miarę wyczerpująca ale nic nowego nie wnosząca do oficjalnej propagandy „rządowej”.  Komentarz członków rady był jednoznacznie negatywny do treści i formuły traktowania polskiego rolnictwa a zwłaszcza rolników indywidualnych.

Przewodniczący przedstawił program działań dla przeprowadzenia serii zjazdów sprawozdawczo-wyborczych organizacji gminnych, powiatowych i wojewódzkiego w związku z upływającą kadencją władz związkowych. Ze względu na brak qworum nie doszło do wyboru komisji organizacyjno – zjazdowej i przegłosowania przedstawionego regulaminu działania tej komisji. Podstawowe dokumenty zjazdowe ( regulamin do dalszych konsultacji, druki protokółów zjazdowych, ordynacja wyborcza, statut związku) zostały przekazane obecnym na radzie do dalszych czynności w swoich organizacjach.

Członkowie rady udzielili rekomendacji dla Kol. Wiśniosz Kazimierz do składu Powiatowej Rady Zatrudnienia w Busku – Zdroju, kol. Ryszard Szeląg do składu Powiatowej Rady Zatrudnienia w Sandomierzu i kol. Marian Stępień do powiatowej Rady Zatrudnienia w Staszowie. Ponadto kol. Wiśniosz Kazimierz w imieniu rolników plantatorów ogórków gruntowych z rejonu Busko – Zdrój zwrócił się do Rady Wojewódzkiej z prośbą o pomoc odzyskania należnej rekompensaty  za utracone plony w wyniku „afery e-coli” a której dysponentem była ARR w Kielcach i która celowym działaniem dezinformacyjnym , pozbawiła rolników (około 4 000 osób ) dochodów za utracone (niezebrane) zbiory ogórków gruntowych. Członkowie rady proponują wystąpienie na drogę postępowania sądowego i zgłoszenie do prokuratury okręgowej w Kielcach doniesienia o popełnieniu przez ARR w Kielcach, przestępstwa znacznej wartości na szkodę rolników plantatorów ogórków i w dalszej kolejności do sądu okręgowego (postępowanie komornicze wobec ARR w Kielcach i dyrektora agencji osobiście) o wydanie decyzji w formie wyroku. Ponieważ Rada Wojewódzka nie posiada osobowości prawnej, ten problem będzie przedstawiony na posiedzeniu Rady Krajowej do decyzji Rady Krajowej o udzialenie ograniczonej osobowości prawnej i pełnomocnictwa procesowego do dalszych działań prawnych w imieniu poszkodowanych rolników.

Na zakończenie członkowie rady zostali obdarowani pysznymi jabłkami od rolników z rejonu Sandomierza.

Poprzedni artykułPIKIETA – 22.11.2012
Następny artykułList otwarty do Prezesa Rady Ministrów
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj