Strona główna Nowości Nowości Informacja z posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13.06.2013...

Informacja z posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13.06.2013 r.

672
0

13 czerwca br. odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tematem przewodnim była informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wykorzystanych i dostępnych  środkach na dopłaty do kredytów preferencyjnych dla rolnictwa oraz dofinansowaniu z budżetu państwa udziału polskich organizacji rolniczych w ponadnarodowych organizacjach rolniczych w 2012 roku. W posiedzeniu Komisji uczestniczył Przewodniczący NSZZ RI ,,Solidarność’’ Jerzy Chróścikowski.


Kazimierz Plocke poinformował, że płatności bezpośrednie (również te wypłacane do gruntów usytuowanych w międzywałach) – o ile są to grunty rolne utrzymywane w dobrej kulturze rolnej zgodnej z ochroną środowiska – są przyznawane zawsze w pełnej wysokości, bez względu na późniejszą ewentualną konieczność wniesienia określonej sumy na rzecz gminy z uwagi na brak ich ubezpieczenia. Ubezpieczenie upraw pozostaje całkowicie bez wpływu na fakt przyznania płatności bezpośrednich oraz na ich wysokość. W świetle obowiązujących przepisów Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, nie ma możliwości nakazania objęcia ochroną ubezpieczeniową upraw rolnych znajdujących się na gruntach w międzywałach. Jest to spowodowane tym, że minister nie jest stroną umów ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich oraz nie ponosi skutków finansowych wynikających z realizacji tych umów w zakresie wypłat odszkodowań na rzecz rolników.

Poseł Krzysztof Ardanowski podkreślił, iż od dłuższego już czasu zauważalny jest istotny ubytek ziemi. Zrzucanie za to całej odpowiedzialności na rolników jest nieuzasadnione.

Według posła Henryka Kowalczyka podczas poprzednich dyskusji w tym temacie kwestie budżetu były ustalane, ale w obecnej sytuacji można to uważać za wprowadzanie rolników w błąd. Stopy procentowe spadły, więc zmianie uległa też dopłata. W konsekwencji powinny też spadać kwoty kredytów. Niepojętym jest fakt, że kredytów tych w dalszym ciągu nie ma, a jest to ostatni rok, w którym one obowiązują. Wielu rolników podpisało te umowy wraz z zapłaceniem zaliczek. Należy wyegzekwować, kto poniesie koszty strat tych zaliczek.

Przewodniczący NSZZ RI ,,Solidarność’’ apelował, że rolnicy oraz NSZZ RI ,,Solidarność’’ oczekują realizacji obietnic. Rolnicy mają podpisane dokumenty, opłacone zaliczki i oczekują na dalsze decyzje. Trzeba je jak najszybciej podjąć.


W dalszej części posiedzenia Komisja wysłuchała informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat dofinansowania z budżetu państwa udziału polskich organizacji rolniczych w ponadnarodowych organizacjach rolniczych w 2012 r. Dofinansowanie kosztów udziału polskich organizacji rolniczych w ponadnarodowych organizacjach obejmuje w 95% składki członkowskie oraz m.in. koszty związane z funkcjonowaniem biur obsługujących organizacje rolnicze i obsługę prac w języku polskim. W ustawie budżetowej na 2012 r. została zaplanowana dotacja celowa na ww. cel w wysokości 4 mln zł.


Poprzedni artykułPetycja do Prezesa Rady Ministrów z dn. 14.06.2013 r.
Następny artykułO proteście rolników w Szczecinie – 14 czerwca 2013 r.
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj