Strona główna Nowości Nowości Informacja z posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dn. 3.04.2013...

Informacja z posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dn. 3.04.2013 r.

3.04 br. Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi  wysłuchała informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat programu wsparcia sektora produkcji trzody chlewnej.Stanisław Kalemba za pomocą zarządzenia z dn. 27.03.2012 r. powołał zespół ds. opracowania programu wsparcia sektora trzody chlewnej. W jego skład wchodzą eksperci produkcji trzody, przedstawiciele producentów, rolników, instytutów naukowo-badawczych oraz dyrektorzy departamentów.

Najważniejszymi punktami wymagającymi wsparcia jest utrzymanie loch, produkcja prosiąt w celu zmniejszenia ich importu oraz poprawa efektywności ekonomicznej. Produkcja jest opłacalna w gospodarstwach utrzymujących co najmniej 400 loch, jednak w polskich realiach potrzebne będzie wsparcie również mniejszych gospodarstw, utrzymujących co najmniej 150 loch. Taka koncentracja i wsparcie będzie możliwe przy organizowaniu się w grupy producenckie, spółdzielnie lub spółki, a także pozwoli utrzymać tradycyjną strukturę gospodarstw.

Według zespołu ds. opracowania programu wsparcia sektora trzody chlewnej PROW 2014-2020 powinien obejmować: wsparcie inwestycyjne, wsparcie transferu wiedzy i usług doradczych, wsparcie lokalnej produkcji, przetwórstwa i sprzedaży. Natomiast ze środków budżetu krajowego należałoby utrzymać wsparcie postępu biologicznego, zapewnić dopłaty do oprocentowania kredytów dla producentów rozwijających produkcję świń. Istotne jest również wsparcie programu uprawy roślin strączkowych celem zwiększenia krajowych źródeł białka.

Uwagi do przedstawionego programu zaprezentowali przedstawiciele organizacji branżowych: Federacji Związków Pracodawców, Dzierżawców i Właścicieli Rolnych oraz Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS, Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. Generalnie program został przez nich pozytywnie oceniony. W części wnioski organizacji są zbieżne z przedstawionymi przez Zespół, dodatkowo postulowano zorganizowanie się w jedną silną organizację w miejsce kilku dotychczas działających, utworzenie kilku ferm szkoleniowych, stworzenie projektu budowlanego ferm modułowych.

W dyskusji posłowie wyrażali opinie, że program promuje rozwój wielkoprzemysłowej, skoncentrowanej produkcji trzody, a jego wprowadzenie wyeliminuje małe rodzinne gospodarstwa z produkcji trzody, pozbawi ich pracy i dochodu.

Poprzedni artykułOdpowiedź z MRiRW na postulaty protestujących 14.03.2013 r. w Kielcach.
Następny artykułZmiany w podatku rolnym