Strona główna Nowości Nowości Informacja z posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Informacja z posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi

689
0

23 maja br. podczas drugiego posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrzono informacje Ministrów: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Skarbu Państwa o prywatyzacji w przemyśle rolno-spożywczym i w rolnictwie, Ministra Skarbu Państwa o aktualnym stanie prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej S.A. z siedzibą w Toruniu, Ministra Skarbu Państwa o aktualnym stanie prywatyzacji Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego „Trzemeszno” Sp. z o.o., Ministra Skarbu Państwa o aktualnym stanie prywatyzacji Zakładów Ziemniaczanych w Luboniu, Pile oraz Wronkach.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Tadeusz Nalewajk poinformował, że na podstawie art. 5 ust. 6 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poprzez Agencję Nieruchomości Rolnych nadzoruje 46 spółek, w tym 38 spółek hodowli zwierząt i 8 spółek hodowli roślin. Ministerstwo ze względu na dobrą kondycję większości nadzorowanych przez ANR spółek nie widzi potrzeby podejmowania działań w zakresie przekształceń własnościowych ww. podmiotów.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa – Tomasz Lenkiewicz poinformował, że wobec ponownej weryfikacji celowości i możliwości przeprowadzenia i sfinalizowania procesu przekształceń własnościowych KSC i przy uwzględnieniu niewiadomych, ostatecznych rozstrzygnięć negocjacji co do zasad i długości okresu kwotowania produkcji cukru w UE oraz pojawienia się koncepcji budowania w ramach struktur KSC koncernu rolno-spożywczego, podjęta została decyzja o odstąpieniu od realizacji koncepcji prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej S.A. z siedzibą w Toruniu w dotychczasowej formule.

W zakresie spółek inseminacyjnych (tzw. shiuz-ów) oraz hurtowych rynków rolnych Minister Skarbu Państwa podjął decyzję o wypracowaniu szczególnego sposobu prywatyzacji tych podmiotów, umożliwiającego wzięcie udziału w procesie prywatyzacji pracownikom, inseminatorom i producentom rolnym związanym z daną spółką. W tym celu została opracowana „Koncepcja prywatyzacji spółek rolno-spożywczych”. Założeniami Koncepcji zostało objętych 12 podmiotów, w tym 4 spółki inseminacyjne oraz 8 hurtowych rynków rolnych.

Posłowie zapoznali także poinformowani o zamknięciu bez rozstrzygnięcia prowadzonego w trybie innym niż publiczny, tj. za zgodą Rady Ministrów oraz wobec wskazanych uwarunkowań prawnych, procesu prywatyzacji PPZ „Trzemeszno” Sp. z o.o. z siedzibą w Trzemesznie. W związku z powyższym ministerstwo prowadzi obecnie analizę innych możliwych do podjęcia scenariuszy prywatyzacji Spółki.

Wielkopolskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego S.A. w Luboniu zostało sprywatyzowane w ramach programu NFI. Skarb Państwa nie posiada akcji w spółce, natomiast spółka jest udziałowcem Zakładów Przemysłu Ziemniaczanego ZETPEZET w Pile – w ZETPEZET Skarb Państwa ma 35% udziałów. Skarb Państwa od 2009 r. podejmuje próby zbycia tych udziałów – ostatnia miała miejsce w kwietniu 2013 r. w trybie aukcji ustnej, po wcześniejszym nieprzyjęciu przez Skarb Państwa oferty nabycia tych udziałów przez spółkę z Lubonia (oferta lubońskiej spółki odbiegała od oczekiwań Skarbu Państwa).

W trakcie dyskusji posłowie i przedstawiciele producentów i organizacji pytali m.in. o kondycję finansową spółek nadzorowanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych, o dalsze losy Spółki Plantatorsko-Pracowniczej w ZPZ „Trzemeszno”, a także o szczegóły budowy polskiego holdingu rolno-spożywczego w ramach struktur Krajowej Spółki Cukrowej.

 

źródło: sejm.gov.pl

Poprzedni artykułInformacja z posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Następny artykułInformacja dla rolników ubezpieczonych w KRUS jednocześnie prowadzących pozarolniczą działalność
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj