Strona główna Nowości Nowości Informacja z posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, 30.08.2012 r.

Informacja z posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, 30.08.2012 r.

676
0

30 sierpnia br. obyło się posiedzenie sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Minister Rolnictwa przekazał informację o stanie prac nad projektem ustawy o odnawialnych źródłach energii, ze szczególnym uwzględnieniem zmian w zakresie energetyki wiatrowej.

Według ministra funkcjonujący obecnie system wsparcia wytwarzania energii elektrycznej zostanie zmodyfikowany w taki sposób, aby energetyka wiatrowa rozwijała się w sposób zrównoważony oraz aby w sposób wyznaczony w Krajowym Planie Działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych zwiększały swój udział w bilansie energetycznym Polski.

Projekt ustawy o OZE 27.07.2012 r. został skierowany ponownie do uzgodnień międzyresortowych z zakreślonym terminem zgłaszania ewentualnych uwag i opinii do 10 sierpnia br. Ostatecznie projekt powinien do końca października zostać skierowany do prac parlamentarnych w taki sposób, by regulacja weszła w życie z dniem 1 stycznia 2013 roku.

W projekcie przewidziano dwa mechanizmy wsparcia: system cen gwarantowanych dla instalacji wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej do 200Kw oraz system świadectw pochodzenia dla instalacji wiatrowych powyżej 100 kW do 500 kW, a także niższy współczynnik dla pozostałych instalacji wiatrowych powyżej 500 kW.

Pierwszy instrument polega na wypłacaniu wytwórcy energii elektrycznej instalacji wiatrowej o zainstalowanej łącznie mocy elektrycznej do 200 kW gwarantowanej stałej ceny za przekazanie energii do sieci elektroenergetycznej. Cena gwarantowana ma być ustalona na stałym poziomie przez cały okres wsparcia przyznanego temu wytwórcy.

W odniesieniu do systemu świadectw pochodzenia w projekcie ustawy wprowadzono zróżnicowanie wsparcia wytwarzania energii z OZE w zależności od technologii, z której dane źródło będzie korzystać w postaci współczynników korekcyjnych.

Ponadto w projekcie zakłada się, że zasady dotyczące wytwarzania energii elektrycznej w mikroinstalacji, w tym mikroinstalacji wiatrowych i sprzedaży całości bądź nadwyżek tej energii do sieci elektroenergetycznej zostaną uproszczone.

W projekcie przewidziano również ułatwienia w zakresie przyłączania mikroinstalacji do sieci dystrybucyjnej. Odbywa się to na podstawie umowy o przyłączenie do sieci po spełnieniu warunków przyłączenia.

NSZZ RI ,,Solidarność’’ jest zdecydowanie przeciwne instalacji ferm wiatrowych na terenach wiejskich w pobliżu miejsc zamieszkania.

Poprzedni artykułGUS niemiarodajny
Następny artykułPodział dodatkowych kwot połowowych organizmów morskich
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj