Strona główna Nowości Nowości Informacja z posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Informacja z posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi

643
0

9 maja br. odbyło się posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rozmowy dotyczyły informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o realizacji ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych oraz innych działaniach promocyjnych oraz programach wsparcia i promocji rozwoju uprawy lnu i konopi włóknistych.

Zofia Szalczyk, Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowała, że od dnia wejścia w życie ustawy (1.07.2009 r. do 15.03.2013 r.), wpływy na poszczególne rachunki funduszy promocji, które są gromadzone na wyodrębnionym dla każdego z funduszy promocji rachunku Agencji Rynku Rolnego, wyniosły łącznie ponad 148 mln zł.

Tym samym sfinansowano udział w wystawach i targach, prowadzenie badań rynkowych dotyczących poszczególnych produktów, wspieranie badań naukowych i prac rozwojowych oraz kampanie reklamowe w mediach.

W ramach funkcjonowania Funduszu Promocji Mleka znacząca część jego środków jest przeznaczona na dofinansowanie programu pt. „Szklanka mleka”. W ramach mechanizmu wspierania produktów rolnych najwięcej środków przeznaczono na programy dotyczące promocji mięsa wołowego, wieprzowego, drobiowego, mleka i przetworów mlecznych, owoców i warzyw, a także produktów regionalnych, tradycyjnych i ekologicznych. Całkowity budżet kampanii informacyjno-promocyjnych wyniósł ponad 62 mln euro. W ramach działań służących budowaniu jakości, tradycji i marki polskich produktów żywnościowych ministerstwo realizuje program promocji żywności wysokiej jakości Poznaj Dobrą Żywność.

Uprawy lnu i konopi zajmują niewielki areał zarówno w skali Polski, jak i całej Unii Europejskiej. Udział Polski we wspólnotowej powierzchni uprawy lnu nie przekracza 1%, konopi od 2% do 12%. W 2012 r. uprawy te zajmowały na terenie Polski powierzchnię ok. 576 ha w przypadku konopi i ok.600 ha w przypadku lnu. Mając na uwadze zwiększenie konkurencyjności krajowych producentów lnu i konopi, od wstąpienia do UE oprócz jednolitej płatności obszarowej jest im przyznawane również dodatkowe wsparcie w postaci uzupełniającej płatności podstawowej (UPO) do powierzchni uprawy lnu włóknistego i oleistego oraz konopi uprawianych na włókno. Poza wsparciem bezpośrednim polscy rolnicy mogą również korzystać ze wsparcia do produkcji w ramach PROW na lata 2007-2013.

W trakcie dyskusji posłowie i przedstawiciele producentów apelowali o przejrzystość i racjonalność wydatków w ramach funduszy promocji, a także o wsparcie finansowe w PROW na lata 2014-2020 programu służącego rewitalizacji polskiego lnu i konopi w Polsce.

Komisja rozpatrzyła informację Ministrów Gospodarki oraz Spraw Zagranicznych o działaniach promocyjnych i informacyjnych oraz o wsparciu polskich eksporterów i importerów produktów rolno-spożywczych przez ambasady. MSZ poinformowało o dwóch podstawowych działaniach realizowanych w ramach wspierania polskich producentów – prawno-traktatowym, którego zadaniem jest otwarcie rynku światowego dla polskich producentów, oraz o działaniu polegającym na łączeniu promocji wizerunkowej z gospodarczą. W ramach działań promocyjno-informacyjnych realizowanych przez Ministerstwo Gospodarki zostały wymienione trzy głównie działania: intensyfikacja bilateralnych kontaktów (interwencje, misje handlowe, komisje); działania realizowane przez wydziały promocji handlu i inwestycji ambasad i konsulatów RP, które funkcjonują w 43 krajach na świecie, oraz realizacja Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.

Poprzedni artykuł32. rocznica rejestracji NSZZ RI ,,Solidarność’’
Następny artykułWspółpraca polsko – czeska
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj