Strona główna Aktualności Informacja z posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, 23.10.2012 r.

Informacja z posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, 23.10.2012 r.

595
0

23 października br. odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tematem rozmów była informacja ministrów Skarbu Państwa oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi o procesie prywatyzacji KSC i stanowisko wobec nieobjęcia procesem prywatyzacji byłych pracowników i plantatorów zlikwidowanych cukrowni oraz informacja Ministra Skarbu Państwa o prywatyzacji przedsiębiorstwa Zbożowo-Młynarskiego „PZZ” w Stoisławiu. W posiedzeniu NSZZ RI ,,Solidarność’’ reprezentował Przewodniczący Związku Jerzy Chróścikowski.

Według Przewodniczącego NSZZ RI ,,Solidarność’’ niepokojące jest nieustanne i bezpodstawne wydłużanie procesu prywatyzacji. Termin marcowy, który został pierwotnie określony, jest zdecydowanie terminem zbyt późnym na realizację prywatyzacji. Dalsze kroki podejmowane przez Ministerstwo Skarbu Państwa wstrzymują jej proces. Są to działania pozorowane i jest to przyczyną odroczeń procesu prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej. Przewodniczący kierował pytania do rządu dotyczące zwłaszcza chętnych na powiększanie areału buraka cukrowego w związku z tym, że na pewnych terenach rolnicy sami zrezygnowali z upraw tej rośliny.

W opinii Dyrektora Departamentu Prywatyzacji ustalono jednoznaczną interpretację procesu. Powołując się na obowiązujące przepisy prawne, akcje otrzymają plantatorzy oraz pracownicy cukrowni. Prywatyzacja ma przebiegać dwuetapowo – początkowo musi nastąpić umorzenie akcji spółki, gdyż spółdzielnia posiada nadwyżki finansowe obciążające proces prywatyzacji. Ponadto ma zostać zmniejszona ilość transz z obecnie obowiązujących 2 – do 1. Obecnie liczba podmiotów posiadających akcje to 93,5 tys. (podmioty) oraz 64,9 tys. (posiadający ogólnie akcje).

Według posłów PiS prywatyzacja w obecnym stanie nie służy jej celowi, a szkodzi plantatorom. Nad tą sprawą należy dalej dyskutować tym bardziej, że we wcześniejszych etapach prywatyzacja przerywana była z powodu oskarżeń korupcyjnych.

Prywatyzacja przedsiębiorstwa Zbożowo – Młynarskiego „PZZ” w Stoisławiu w dalszym ciągu trwa. Podmioty po przeprowadzeniu badań spółki będą składać oferty w terminie do 6.11 br.

 

Poprzedni artykułPrzelewy realizowane
Następny artykuł2013 rokiem eksportu polskiej żywności
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj