Strona główna Nowości Nowości Informacja z posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Informacja z posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi

642
0

8 maja br. odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformował o udziale w pracach Rady Ministrów Unii Europejskiej ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w kwietniu 2013 r.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Zofia Szalczyk, przedstawiła kwestie dotyczące zarówno rolnictwa, jak i rybołówstwa, m.in.: pakiet dotyczący reformy WPR oraz reformę wspólnej polityki rybołówstwa.

Podkreślono, że na spotkaniu zaprezentowano informacje o 6 z 32 zaplanowanych rozmów trójstronnych z Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską. W trakcie dwóch pierwszych trilogów dotyczących dopłat bezpośrednich omówiono m.in. kwestie płatności podstawowej, płatności dla pierwszych hektarów, konwergencji wewnętrznej, definicję aktywnego rolnika, płatności powiązanych z produkcją, płatności dla małych rolników, płatności dla młodych rolników, rezerwę krajową. Tematem trilogu dotyczącego rozwoju obszarów wiejskich były m.in. kwestie związane z doradztwem, transferem wiedzy, systemami jakości oraz inwestycjami w środki trwałe.

W przypadku trilogu dotyczącego projektu rozporządzenia o jednolitej wspólnej organizacji rynków rozmowy dotyczyły sektora chmielu, wina, pszczelarstwa, oliwy z oliwek, klasyfikacji tusz, oznaczeń w sektorze wina, programie ,,mleko w szkole” oraz programów operacyjnych dla mleka produkowanego na obszarach górskich.

Podczas posiedzenia Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa poinformowano, że dla Polski istotnym jest utrzymanie propozycji Rady dotyczących stosowania uproszczonego systemu płatności bezpośrednich (SAPS) do 2020 r. i elastyczności przenoszenia środków między filarami.

Ministerstwo Zdrowia jako wiodące przygotowało projekt stanowiska rządu w sprawie projektu dyrektywy, który został uzgodniony z Ministerstwem Finansów, Gospodarki, Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Efektem rozważań jest zdecydowane stanowisko sprzeciwiające zakazowi wprowadzania na rynek wyrobów tytoniowych z dodatkami aromatyzującymi, a także zakazowi wprowadzania na rynek papierosów o średnicy mniejszej niż 7,5 mm. Stanowisko rządu jest podstawą instrukcji dla przedstawiciela Polski uczestniczącego w obradach Grupy Roboczej ds. Zdrowia Publicznego, która w ramach UE rozpatruje projekt dyrektywy.

Poprzedni artykułJak świętowali rolnicy Małopolscy podczas długiego weekend`u majowego
Następny artykuł32. rocznica rejestracji NSZZ RI ,,Solidarność’’
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj