Strona główna Nowości Nowości Informacja z posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, 13.09.2012

Informacja z posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, 13.09.2012

626
0

13 września br. w gmachu Sejmu RP odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dyskutowano m.in. o podatkach w rolnictwie, projekcie ustawy o Funduszu Gwarantowanych Świadczeń za Sprzedane Produkty Rolne dla poszkodowanych rolników oraz projekcie ustawy o spółkach wodnych.

Podczas posiedzenia została poruszona problematyka dotycząca rynku tytoniu. Z danych statystycznych wynika, że sprzedaż liścia pociętego tytoniowego z roku na rok rośnie geometrycznie. Problem ten narasta, ale zwiększa się tez ilość ujawnień dokonywanych przestępstw. Liść niepocięty do dziś nie jest objęty akcyzą. Ministerstwo Finansów planuje, by w ustawie okołobudżetowej ująć susz tytoniowy jako wyrób akcyzowy. Tylko kompleksowy regulamin pozwoli na reakcję, by zahamować handel nielegalnym tytoniem. Od 1.01.2013 r. na wszystkich opakowaniach pojawi się znak akcyzy i informacja o zagrożeniu zdrowia. Według prof. Masłowskiej powód przemytu tytoniu to zbyt wysoka akcyza ceny papierosów.

Rząd podał m.in. informację o przyjęciu uchwały nad ratowaniem pszczół (lubelskie – projekt jest wdrażany); przekierowaniu kwot mlecznych – opracowywany jest projekt ustawy znoszący zaliczki; połączeniu instytucji ARiMR ARR oraz inspekcji ochrony żywności – zespół ds. prognozowania zwrócił się do resortu o uzupełnienie informacji dotyczących kosztów, skutków gospodarczych i społecznych wynikających z fuzji wspomnianych instytucji; procesowaniu płatności przejściowych; doradztwie rolniczym – trwają prace nad kształtem ustawy; projekcie zmian o nasiennictwie – w trakcie procedowania; sprzedaży ziemi po 2016 roku – przetargi będą otwarte; podatku dochodowym – zastąpi on podatek rolny.

Na posiedzeniu został również uzupełniony skład prezydium Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o Marka Sawickiego.

Poprzedni artykułZofia Szalczyk nowym wiceministrem rolnictwa
Następny artykułKomunikat
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj