Strona główna Aktualności Informacja o celach i znaczeniu protestu Świętokrzyskiej Rady Wojewódzkiej w dniu 14...

Informacja o celach i znaczeniu protestu Świętokrzyskiej Rady Wojewódzkiej w dniu 14 marca 2013r.

W ramach ogólnokrajowej akcji protestacyjnej NSZZ RI „Solidarność”, w dniu 14 marca br. Świętokrzyska Rada Wojewódzka  organizuje przed siedzibą Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz siedzibą Agencji Nieruchomości Rolnych w Kielcach pikietę protestacyjną przeciwko działaniom i decyzjom Rządu RP i osobiście Prezesa Rady Ministrów powodującym ekonomiczny i gospodarczy oraz społeczny upadek rolnych gospodarstw rodzinnych.

NSZZ RI „Solidarność” od wielu lat domaga się radykalnych działań ze strony poszczególnych grup politycznych i rządów sprawujących w ich imieniu władzę, za wyjątkiem lat 2005 – 2007, dla obrony rodzinnych gospodarstw rolnych przed postępującym upadkiem ekonomicznym.

W tym celu Rada Wojewódzka prowadziła akcje protestacyjne w regionie:

– w sprawie dramatycznie niskich cen skupu żywca wieprzowego (2004r. 2008r.),

– w sprawie zmowy cenowej podmiotów skupowych truskawek przemysłowych (2004r),

– w sprawie lekceważenia postulatów i wniosków rolników indywidualnych przez Prezesa Rady

Ministrów ( 2009r.),

– w sprawie opóźniania wypłat dopłat bezpośrednich dla rolników indywidualnych przez

uprawnione agencje rządowe (2011r.).

Stale powiększający się dysparytet dochodów rolników wobec średniej krajowej (obecnie poniżej 30% średniej krajowej), systematyczny wzrost cen środków do produkcji rolnej i kosztów prowadzenia gospodarstw oraz wzrastających kosztów zobowiązań, od wielu wielu lat utrzymujący się stały poziom cen skupu produktów rolnych, ogólna inflacja rzędu 5-8% rocznie, sprawiają że ekonomiczne prowadzenie gospodarstwa rolnego traci powoli sens.

Statutowym obowiązkiem NSZZ RI „Solidarność” jest obrona ekonomicznego bytu rolnych gospodarstw rodzinnych jako podstawowego bytu społecznego w środowisku wiejskim. Ponieważ wszystkie dotychczasowe działania związku w formie uchwał, apeli, protestów, manifestacji nie przynoszą pożądanych efektów ze strony odpowiedzialnych władz państwowych, kolejny już raz wnosimy do Prezesa Rady Ministrów o podjęcie rzeczowego i osobistego dialogu z związkowymi organizacjami rolniczymi a zwłaszcza z NSZZ RI „Solidarność”. Prowadzenie „dialogu” za pośrednictwem „koalicyjnego” resortu rolnictwa jest w dalszym ciągu bezcelowe bowiem środki ekonomiczne będące w dyspozycji tego resortu, praktycznie są przydzielane przez Ministerstwo Finansów. Ponadto bezskuteczne działania resortu Pracy i Polityki Społecznej w sprawie likwidacji bezrobocia w środowisku wiejskim, likwidacji wiejskich ośrodków zdrowia  (Resort Zdrowia) oraz szkół i przedszkoli na wsiach (resort Edukacji) nie leży w kompetencji resortu Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. Decyzje kompleksowe należą do kompetencji Prezesa Rady Ministrów dlatego domagamy się merytorycznego dialogu z Premierem Rządu RP.

p.o. Przewodniczący

Świętokrzyskiej Rady Wojewódzkiej

Bogusław Moskal

Poprzedni artykułZaproszenie do czynnego włączenia się w walkę w obronie gospodarstw rodzinnych i polską ziemię
Następny artykułKOMUNIKAT Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego z dn. 12.03.2013r.